PEKING, Kina, drugi po veličini potrošač energenata u svijetu poslije SAD, planira da do 2011. ugasi neke manje rafinerije nafte i islužene topionice metala u cilju povećanja energetske efikasnosti i smanjenja zagađenja, saopštila je kineska vlada.
Nacionalna komisija za razvoj i reforme sa sjedištem u Pekingu je saopštila da će biti ugašene rafinerije sa kapacitetom za preradu ispod jednog miliona metričkih tona na godinu ili 20.000 barela na dan, kao i da će vlada “aktivno navoditi” postrojenja koja prerađuju između jednog i dva miliona tona godišnje da zaustave rad ili se integrišu, prenosi agencija Blumberg.
Male privatne rafinerije, koje se uglavnom nalaze u kineskim provincijama Šandung i Šansji, imaju ukupne godišnje kapacitete od oko 80 miliona tona. Radi poređenja, kapaciteti najveće kineske rafinerije, u vlasništvu naftne kompanije CPČ, iznose 20 miliona tona godišnje.
Vladin plan znači da će državne naftne kompanije možda preuzeti male rafinerije, “što će dodatno ojačati njihovu poziciju na domaćem tržištu naftnih derivata, dok će međusobna integracija malih rafinerija značiti veći broj tržišnih igrača i jaču konkurenciju”, izjavio je analitičar konsultantske firme “Orijent sekjuritiz”, Vang Đing.
Da bi podstakla štednju energije i smanjila zagađenje, kineska vlada je povećala poreze na prodaju naftnih derivata i planira da do 2012. u saobraćaju učestvuje 60.000 vozila na alternativna goriva. Automobili čine oko 50 odsto ukupne potrošnje nafte u Kini, drugom najvećem svjetskom tržištu vozila nakon SAD.
Kina će takođe ugasiti islužene topionice gvožđa sa ukupnim kapacitetima od 72 miliona tona godišnje i čeličane sa kapacitetima od 25 miliona tona do 2011. godine, saopštila je Komisija.
Pored toga, u planu je da do 2010. budu ugašena postrojenja za preradu 300.000 tona bakra, 600.000 tona olova, 400.000 tona cinka i 800.000 tona aluminijuma godišnje, navodi se u saopštenju.