PEKING, Brzo rastuća tražnja žitarica u Kini mogla bi da izazove već tokom narednih nekoliko godina, prema ocjeni međunarodnih stručnjaka, još žešću globalnu prehrambenu krizu od sadašnje.
Kina ima svega sedam odsto od ukupno raspoloživog obradivog poljoprivrednog zemljišta u svijetu, a na teritoriji te zemlje živi više od 1,3 milijarde ljudi, ili približno petina svjetskog stanovništva i to je realan problem za globalnu prehramenu bezbjednost, ocijenio je američki ekspert Lester Braun.
Broj stanovnika Kine je u porastu, uprkos Vladinoj politici da gradske porodice ne mogu imati više od jednog đeteta, a rastući životni standard žitelja najmnogoljudnije zemlje svijeta uočljiv je ne samo kroz rast potrošnje mesa i pirinča, već i na osnovu veće upotrebe žitarica u ishrani stoke.
Zalihe osnovnih žitarica u Kini sada su drastično smanjene, na svega 30 do 40 odsto od godišnje produkcije tih proizvoda, a prognoze za budućnost, kad je riječ o veličini tih rezervi, su još mračnije, ističu međunarodni analitičari. Proizvodnja žitarica u nekim regionima Kine je, osim toga, u značajnom padu, zbog hroničnog nedostatka vode i sistema za zalivanje obradivog poljoprivrednog zemljišta.
“Proces globalnog otpljavanja predstavlja dodatni problem koji bi, u budućnosti, mogao da utiče na dramatično smanjenje proizvodnje žitarica u Kini”, upozorava Braun.
Kina će, prema njegovoj ocjeni, možda morati, već u bliskoj budućnosti, da se pojavi na svjetskom tržištu kao kupac velikih količina žitarica, kao što se to već dogodilo kad je riječ o soji.