PEKING, Kina će do 2016. postati šesti najveći proizvođač, treći najveći uvoznik i drugi potrošač vina u svijetu, navodi Međunarodna agencija za alkoholna pića IWSR.
Druga ekonomija svijeta će za pet godina prosječno godišnje proizvoditi dvije milijarde boca vina, što je za polovinu više nego što je to bio slučaj u proteklih pet godina.
Kina je sa potrošnjom od 1,9 milijardi boca vina 2011. bila peti najveći svjetski potrošač ovog alkoholnog pića, što je 2,7 puta više nego 2007.
Kako se navodi u studiji, kineska potrošnja vina će do 2016. biti povećana za 40 odsto.
Kinesko tržište vina će postati drugo po veličini u svijetu sa potrošnjom od oko 17 milijardi dolara godišnje. Uvoz vina u Kinu povećaće se do 2016. za 62 odsto, sa 60 miliona boca, postajući treći po obimu u svijetu, poslije Velike Britanije i SAD.
Svjetska potrošnja vina je uprkos postojećoj ekonomskoj krizi u porastu, između 2007-2011. skočila je za 2,8 odsto na 32 milijarde boca i trebalo bi do 2016. da se poveća za 5,3 odsto na 34,48 milijardi boca.
“Svijet će piti više vina i to kvalitetnijeg. Kina, SAD, Rusija i Australija su motorna snaga povećanja potrošnje vina”, smatraju analitičari.
SAD su 2011. postale najveći potrošač vina u svijetu, Francuska najveći proizvođač sa više od šest milijardi boca godišnje proizvodnje, ili 19 odsto ukupne svjetske proizvodnje i zaradom od 9,9 milijardi dolara ispred Italije i Španije.
Francuska je drugi najveći potrošač vina u svijetu iza SAD, ali šampion po prosječnoj potrošnji vina po glavi stanovnika sa oko 52 litra, što će i ostati i 2016, bez obzira što će se potrošnja Francuza smanjiti za pet odsto odnosno za dva litra godišnje, prenio je francuski list “Figaro”.
Kinezi okupirali vinograde Bordoa
Ljetos su Kinezi mahom kupovali francuske vinograde što je izazvalo sumnju i nezadovoljstvo lokalnog stanovništva. Posebno interesovanje vlasnici su pokazivali prema zasadima u okolini Bordoa. Neki regionalni tradicionalisti govorili su o pravoj najezdi. Tanjug