BEOGRAD, Imovina na Kosovu i Metohiji na koju Srbija polaže pravo vrijedi više od 200 milijardi dolara, rečeno je Tanjugu u Privrednoj komori Srbije (PKS).
PKS je pozdravila nove aktivnosti države Srbije radi zaštite tih interesa.
Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju podnijela je Ustavnom sudu Srbije zahtjev za ocjenu ustavnosti privatizacija na cijeloj teritoriji KiM u periodu od 1999. godine do sada.
“Pitanje imovine je utemeljeno na Rezoluciji UN 1244, ali i u svim drugim dokumentima kao civilizacijsko dostignuće i PKS pozdravlja sve aktivnosti države Srbije koje štite interese srpske privrede na KiM”, izjavio je direktor Biroa za regionalnu saradnju u PKS Milivoje Miletić.
On je posebno istakao da treba imati u vidu koliko je Srbija u prošlosti ulagala u razvoj tamošnje privrede, ali i da se država do sada nije dovoljlno bavila institucionalnom zaštitom svoje imovine na tom području.
Vrijednost imovine oko 1.500 do sada privatizovanih srpskih firmi na KiM procjenjuje se na više od 1,5 milijarde dolara, pokazuju podaci PKS.
Miletić je naveo da su ostala uglavnom preduzeća u sredinama gdje je većinsko srpsko stanovništvo i da ta imovina vrijedi, prema nekim procjenama, oko dvije milijarde evra.
Kosovska povjerilačka agencija, prema njegovim riječima, cio proces privatizacije vodi na nezakonit način.
“Šta država može da učini – u svakom slučaju da zahtjeva od relevantnih međunarodnih institucija da se taj proces jednostavno poništi i uvaže legitimni interesi povjerilaca koji su učestvovali u stvaranju te imovine”, naveo je Miletić.
Preduzeća iz Srbije imaju određena potraživanja, jer su ulagala na KiM tako što su otvarala svoje nove pogone ili posebne firme, a sada kosovske vlasti prodaju njihovu imovinu ne vodeći računa o interesu svih povjerilaca, objasnio je on.
U nekim preduzećima koja nisu bila skroz društvena, kako je rekao Miletić, kosovske vlasti su mijenjale vlasničku strukturu, tako što su prvo ta preduzeća proglasile društvenim i dale sebi pravo da upravljaju i raspolažu imovinom.
Preduzeća iz Srbije su, prema njegovim riječima, pokušala pojedinačno da reaguju određenim žalbam prema kosovskim institucijama, međutim, nije bilo nikakvih rezultata.
“Ekonomija na Kosovu je u katastrofalnom stanju iako takozvani kosovski zvaničnici ističu da je to stabilan ekonomski sistem”, rekao je Miletić i dodao da KiM ima prosječnu nezaposlenost oko 50 odsto, dok je u srpskim sredinama nezaposleno čak 90 odsto stanovništva.
Preduzeća iz centralne Srbije na KiM imaju više od 1.350 objekata – PTT 130, ŽTP 55, EPS 18 i Srbijašume 45, a samo imovina EPS – a se procjenjuje na oko tri milijarde evra
Struktura razmjene robe između Kosova i drugih dijelova Srbije izgleda ovako – kada je u pitanju otprema sa Kosova u pitanju su simbolične količine, a obrnuto je, u prethodnih nekoliko godina bila oko 400 miliona dolara godišnje, s tim što je bila nešto manja u 2010. i 2011. godini.
Područje KiM ima izuzetne prirodne resurse – oko 580.000 hektara obradvih površina i izuzetno velike rezerve uglja od oko 15 milijardi tona, istakao je on.
Fond za razvoj Srbije ima vlasničke udjele u oko 150 preduzeća na KiM u vrijednosti većoj od 140 miliona evra. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svaki gradjanin Srbije, treba da se zapita, sta je Tadic do sada radio, zasto se nije borio za Srpske interese? Gde je dva mandata potrosio, i pravi rodoljubi SNS i SPS vracaju dostojanstvo narodu i u Srbiji i na Kosovu i Metohiji. Treba pokazati lopovima amerima i natou, da su ratovali zbog kradje, da bi Srpske rudnike i bogatstvo sa Kosova i Metohije oteli. Clanak je odlican.