BEOGRAD, U EPS-u navode da zbog konkurencije nije pametno da otkrivaju proizvodnu cijenu, ali Politika piše da sada kilovat-sat košta oko 2,7 evrocenti.
Poskupljenje struje deset odsto od 1. marta izazvalo je nove polemike o razlozima i potrebi takvog poteza. U EPS-u, jedinom proizvođaču električne energije, tvrde da će i poslije novog povećanja kupci u Srbiji plaćati najnižu cijenu kilovat-sata u Evropi. S druge strane stižu uvjeravanja da je, zbog pada cijene struje na tržištu u regionu i Evropi, kilovat-sat morao da pojeftini.
Osim nove cijene struje, od 1. marta važiće i novi odnosi u troškovima koji je čine. Ljuba Maćić, predsjednik Savjeta Agencije za energetiku, kaže da će cijenu električne energije u koju su uključeni i troškovi proizvodnje, uvoza, trgovine na veliko i malo i radnika sa Kosmeta biti 63,5 odsto, distribucije 30 odsto, a troškovi prenosa 6,5 odsto.
Dragan Vlaisavljević, direktor Direkcije EPS-a za trgovinu električnom energijom, objašnjava da je Agencija na osnovu utvrđenih opravdanih troškova, krajem prošle godine utvrdila da EPS ima osnova da podnese zahtjev za poskupljenje od 38 odsto.
Do tačne prosječne cijene kilovat-sata o kojoj se i te kako polemiše, EPS stiže na kraju godine, kada se vide prihodi i količina prodatih kilovata. Tada znaju i preciznu prosječnu cijenu kilovat-sata koji iz elektrana stigne na visoki napon Elektromreže Srbije na putu ka drugom dijelu EPS-a, ka distribucijama.
Kažu da zbog konkurencije nije pametno da otkrivaju proizvodnu cijenu, ali je Politika uvidom u neke dokumente saznala da kilovat-sat košta oko 2,7 evrocenti.
Govoreći o tržištu u Srbiji i uticaju cijena sa regionalnog tržišta na cijenu struje, Vlaisavljević objašnjava da nema kvalifikovanih kupaca i internog tržišta u Srbiji sve dok EPS ima depreciranu cijenu. Politika