BANJALUKA, Stanovnici Srpske za voće i povrće moraju da izdvoje popriličnu sumu novca iz svog kućnog budžeta i to između 30 i 100 odsto veću u odnosu na isti period prošle godine.
Najpaprenija je cijena limuna, koji na pijacama košta oko šest, a u prodavnicama čak i do sedam maraka po kilogramu.
Lani je sredinom avgusta koštao između tri i 3,5 maraka.
Limun je ubjedljivo najskuplje voće na banjalučkoj pijaci, a cijene voća i povrća su slične na svakoj tezgi. Trgovci kažu da limun trenutno košta šest maraka, dok se lani mogao kupiti za tri marke. Na pitanje zbog čega je tako skupo, sliježu ramenima i kazuju da je sigurno u pitanju slab rod ili visoke uvozne cijene. Limun je još skuplji u prodavnicama, gdje košta čak i sedam maraka, a i ostalo voće nije jeftino.
– Bogami, ove godine najisplativije je kupiti šljive, ako i one uskoro ne poskupe – kazala je Banjalučanka Desa Mirjanić, koju smo zatekli kako pazari ovo domaće voće, koje košta od jedne do 1,5 KM. U ovom periodu u 2013. kilogram šljiva koštao je najviše jednu KM.
– Limun skoro ko kilogram mesa – dobacuje starac Mirko Janjić dok u ruci nosi kese sa paprikama, jabukama i svježim sirom. A da je tako uvjerili smo se i u mesnicama u kojima na primjer za kilogram junetine sa kosti treba dati 8,5, a za kilogram svinjetine od 9,5 do 11 maraka po kilogramu.
Cijene voća i povrća ovog ljeta i u Foči su veće u prosjeku i do 30 odsto nego lani. Limun Fočaci plaćaju pet maraka.
Trgovci za cijene imaju objašnjenje – godina je uglavnom nerodna, a cijene su porasle i kod dobavljača.
– Cijene nam diktira tržište. Jeste došlo do povećanja pojedinih artikala, neki su na prošlogodišnjem nivou, ali kupaca ima, nismo nezadovoljni – saglasni su fočanski trgovci. Ističu da najviše prodaju šljive, lubenice i nektarine, te krastavce, paradajz i tikvice.
Većina Fočaka kaže da su cijene pojedinih vrsta voća i povrća premašile normalne vrijednosti.
– Kilogram limuna nikada nije bio skuplji, grožđe je takođe skupo, a nije ni mala cijena paradajza – dvije marke po kilogramu, a još je loš i neukusan. Ko zna šta nas tek čeka u septembru – kaže Fočanka Dragana Matičić.
Lani je za kilogram paradajza trebalo izdvojiti najviše 1,5 KM, a mogao se kupiti i za 80 feninga.
Voće i povrće i na gradiškoj pijaci više je nego skupo u odnosu na lani, tvrde kupci, dok i prodavci na tezgama priznaju da je to tako, pravdajući se skupljim cijenama uvoza.
– Voće iz uvoza kao što je limun košta od 5,50 do šest maraka, jer se uvozi iz Argentine. Kilogram banana je dvije marke, dok su domaće lubenice pola marke kilogram – kaže prodavac Bajro Kahrić. On navodi da su cijene domaćih proizvoda na štandovima ostale niže, tako da kilogram paprika košta 1,50 KM, paradajz do dvije marke po kilogramu, boranija i krastavci marku za kilogram, dok kilogram krompira košta 50 feninga.
Cijena limuna i u maloprodajnim i veleprodajnim objektima u Srpcu je u drastičnom porastu i kreće se od 5,80 do 6,30 KM po kilogramu. Ni ostalo voće, ali i povrće nije jeftino. U marketima je potrebno izdvojiti 3,15 KM za kilogram narandži, dok kilogram banana košta najmanje 2,15, a kilogram krompira i paprika 0,95 KM.
Ekonomisti smatraju da su ove cijene monopolsko ponašanje veletrgovaca i da na to, nažalost, niko ne reaguje, a u Pokretu potrošača RS kažu da nije u redu da se voće i povrće prodaje po ovako visokim cijenama.
Prosječne cijene voća (po kilogramu u KM)
avgust 2014. avgust 2013.
Limun 5 – 7 3 – 3,5
Kajsije 3 2
Breskve 2 – 2,5 1 – 1,5
Nektarine 2 – 2,5 1 – 1,5
Banane 2 1, 3 – 1,8
Šljive 1 – 1,5 0,8
Grožđe 2,2 – 3 2,9 – 3,5
Prosječne cijene povrća (po kilogramu u KM)
avgust 2014. avgust 2013.
Paradajz 1,80 – 2 0,8 – 1,5
Krastavac 1,50 0,7
Paprike 1,30 – 1,50 1,2 – 1,5
Mrkva 1,50 2
Krompir 0,5 – 0,8 0,8
Glas Srpske