BEOGRAD, Banke u Srbiji su počele da odobravaju građanima gotovinske i kredite za refinansiranje i do 100 mjeseci.
Ipak, ko se odluči na ovaj korak vraćaće i duplo više od uzete sume.
Nenamjenski zajmovi mogu da se uzmu na gotovo osam i po godina i u dinarima. Uz to, banke nude i grejs period od tri do 24 mjeseca, ali kamate i dalje nisu pristupačne, kreću se od 20 do 24 odsto godišnje. Maksimalni iznos kredita je i do 1,2 miliona dinara.
Iako je Narodna banka Srbije smanjila referentnu kamatnu stopu na 9,75 odsto koja je presudna za formiranje cijene zajmova u domaćoj valuti, bankari ističu da još ima mnogo faktora koji utiču na konačnu kamatu. Ipak, kako kažu, ukoliko NBS nastavi da smanjuje referentnu kamatu i inflacija bude u planiranim granicama ima nade da pozajmice u dinarima budu povoljnije.
– Za građane je najbolje da se zadužuju u valuti u kojoj primaju platu,jer tako izbjegavaju valutni rizik – kažu u Folks banci. – Takođe, imaju mogućnost da ove zajmove uzimaju sa fiksnom kamatom.
Neke banke su da bi građani uzimali više kredita u dinarima, podigli kamate na pozajmice vezane za evro. Za ovu vrstu pozajmice je potreban i depozit od 30 odsto, tako da se više i ne isplati zaduživanje sa valutnom klauzulom.
Primjera radi, ukoliko se neko odluči za dinarski kredit od 500.000 dinara, ne mora da polaže nikakvo učešće. Kamata je 33 odsto godišnje, a ukoliko se odluči na maksimalni rok otplate, svakog mjeseca će izdvajati po 10.604 dinara. Za 100 mjeseci, građanin će morati da vrati nešto više od milion dinara, ili duplo više nego što je uzeo.
Zasada je praksa pokazala da mogućnost refinansiranja ranije uzetih kredita građani uzimaju samo kada je to preko potrebno. Potpuno su svjesni da za uzet jedan dinar poslovnim bankama na odloženo moraju da plate dva.
Ipak, situacije poput gubitka radnog mjesta, a koje u svim gradovima i opštinama u Srbiji posljednjih godinu dana izrazito su prisutne, pa građani više biraju ono što je neophodno, nego ono što je povoljno.
Sve veći broj građana koristi i mogućnost refinansiranja kako bi izmirila obaveze iz prethodnih godina kada su kamate bile izrazito visoke.
Primjetno je da, uprkos tome što ih stručnjaci i bankari upozoravaju da je bolje uzeti zajam u valuti u kojoj primaju platu, zaposleni i dalje više uzimaju kredite indeksirane u evrima.
Osiguranje
Banke su po novom zakonu u obavezi da u okviru efektivne kamate iskažu sve troškove kredita, od obrade kredita do osiguranja kroz efektivnu kamatu. Neke su se odlučile da od građana traže i životno osiguranje za gotovinske kredite, kako bi se obezbijedile ukoliko klijent ne bi bio u mogućnosti da vrati uzetu pozajmicu. Novosti