BEOGRAD, Bogdan Lisovolik, stalni predstavnik Međunarodnog montarnog fonda u Srbiji, izjavio je da linija subvenciosanih keš-kredita, koje je Vlada najavila kako bi podstakla oporavak domaće tražnje, nije bila dio stend-baj aranžmana o kom je Misija MMF-a u februaru razgovarala s predstavnicima Vlade.
Lisovolik potvrđuje da je domaća tražnja za robama i uslugama zabilježila oštar pad u 2009, ali kaže da je pad bio najviše prisutan u domenu investicija, a ne potrošnje. “Štaviše, kad iz domaće tražnje isključimo uvoz, vidimo da je tražnja za robama i uslugama proizvedenim u Srbiji tokom prošle godine bila relativno stabilna, što je pozitivan razvoj događaja”, kaže Lisovolik.
Prema njegovim riječima, MMF smatra da je veći pravi problem u investicionoj tražnji i nivou investicija, koji je bio nizak, djelimično zbog malog obima ulaganja javnog sektora i nepovoljnom poslovnom okruženju. “Zato je važno da ubrzamo sprovođenje infrastrukturnih projekata jer je to način da se podstakne tražnja”, dodaje on.
Potencijalni efekat najavljenih subvencionisanih keš-kredita koje je Vlada najavila na makroekonomsku stabilnost će, prema njegovim riječima, zavisiti od obima programa. “Ako je program malog obima, teško je govoriti o uticaju na makroekonomska kretanja. Od obima zavisi da li će program izazvati distorzije, recimo u odnosu na tržište kredita, ako subvencionisane kamate budu znatno drugačije od tržišnih”, rekao je Lisovolik.
On, međutim, napominje da uvođenje subvencionisanih keš-kredita MMF tek treba da analizira, kad Vlada izađe sa zvaničnim saopštenjem o tome.
Lisovolik je dodao da je stav MMF-a da reforme u Srbiji, generalno, treba da budu usmjerene na pomjeranje privrede ka novom modelu ekonomskog rasta, zasnovanom na rastu izvoza, strukturnim reformama, poboljšanju poslovne klime i privlačenju stranih direktnih investicija, a ne na povećanje domaće potrošnje. Emg.rs