BEOGRAD, Prodavaci u Srbiji su dužni da na prodajnom mjestu vidno istaknu obavještenja o načinu i mjestu prijema reklamacija, kao i da izdaju pisanu potvrdu ili elektronskim putem potvrde prijem reklamacije, saopštila je juče Asocijacija potrošača Srbije (APOS).
Zakon o zaštiti potrošača se primjenjuje od 21. septembra i predviđa određene obaveze za trgovce koje, ukoliko se ne poštuju, predviđaju novčane kazne od 300.000 do dva miliona dinara.
Prodavac je, takođe, dužan da obezbjedi prisustvo lica ovlašćenog za prijem reklamacija i to svakog dana u toku radnog vremena.
Trgovci su obavezni i da tu evidenciju čuvaju najmanje dvije godine od dana podnošenja.
U potvrdi reklamacije obavezno treba da stoji i broj pod kojim je reklamacija zavedena u evidenciji.
Zakon navodi da se evidencija o primljenim reklamacijama vodi u obliku ukoričene knjige ili u elektronskom obliku.
Pored podataka o podnosiocu i datumu prijema reklamacije, u evidenciju prodavac obavezno unosi podatke o robi, opis nesaobraznosti i zahtjev potrošača koji je naveden u reklamaciji.
Trgovac će morati da evidentira i precizne podatke o svom odgovoru na reklamaciju, a to podrazumijeva datum izdavanja potvrde o prijemu, odluci o odgovoru potrošaču, datumu kada je dostavljena, ugovorenom primjerenom roku za rješavanje, načinu rješavanja reklamacije, kao i informacije o eventualnom produžavanju roka za rješavanje reklamacije.
APOS navodi da prodavac nikako ne smije od kupca da traži jedinstveni matični broj ili broj lične karte.
Ukoliko se to ipak dogodi kupci uvijek mogu da se pozovu na Zakon o zaštiti podataka o ličnosti.
“Zato potrošači, kada krenete da izjavite reklamaciju, naoružajte se pravim informacijama, a trgovcima želimo da im Evidencija reklemacija ne postane bestseler”, kažu u APOS – u. Tanjug