BANJALUKA, Zakonom o vinu, rakiji, i drugim proizvodima od grožđa i vina, koji je nedavno usvojio parlament BiH, predviđena je rigoroznija kontrola proizvodnje ovih napitaka, njihova registracija, te plaćanje poreza, čak i kada su u pitanju proizvodi za vlastitu potrošnju.
Cilj jeste usklađivanje ove oblasti sa zahtjevima Evropske unije, što je jedan od uslova za izlazak na jedinstveno evropsko tržište.
Zakon, koji je prije dva dana podržao Dom naroda, a prije toga i Predstavnički dom, predviđa osnivanje agencije za akreditovanje proizvođača. Dozvolu za rad dobiće samo najbolji, jer će istovremeno biti formirana i laboratorija za ocjenu kvaliteta vina i rakije, u skladu sa standardima Evrospke unije.
Prema riječima ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, Radivoja Bratića, ovaj zakon ne znači zabranu pečenja rakije, kao što se priča, već samo ulazak u sistem kontrole i izdavanja dozvola za proizvodnju.
– Mora biti poznato ko proizvodi, šta i kako. Svima nam je poznato kakva pića su ljudi u RS pili tokom rata, i kakve su bile posljedice. Ovaj zakon, u suštini, jeste dobar jer ide upravo u tom smjeru, što znači da je on naša prijeka potreba – kaže Bratić, te dodaje da će najveću korist od zakona imati vinari, koji će ovim dobiti dozvolu za izlazak na tržište Evrope.
Svaki ulazak u sistem kontrole, kaže Bratić, podrazumijeva i plaćanje poreza, s obzirom da se radi o proizvodnji.
Prema njegovim riječima, uskoro bi trebalo da bude donesen i entitetski zakon, koji je čekao usvajanje dokumenata na državnom nivou.
Novi zakon previđa jednaku kontrolu proizvodnje, kako velikih proizvođača, tako i onih za svoje potrebe. Ministar Bratić ističe da je to neminovno, jer se nikada ne zna da li neko proizvodi samo za sebe.
Predsjednik Udružernja poljoprivrednika RS, Vladimir Usorac, međutim, kaže da to nije korektno prema proizvođačima rakije i vina za svoje potrebe, koji bi, po njemu, morali biti izuzeti iz sistema kontrole.
– Radi se o tradiciji našeg naroda, koja ovim ne bi smjela biti narušena. Ljudima koji proizvode za sebe, treba dati mogućnost da to rade po želji, kao i sada, što se pokazalo ispravnim, jer smo poznati po kvalitetu napitaka. A, u slučaju da se proizvod neovlašteno plasira na tržište, inspekcija treba da radi svoj posao i da ga kazni – kaže Usorac, te dodaje da se proizvođači ne moraju plašiti dodatnih troškova, jer će kontrolu i registraciju izvoditi državna tijela.
Zoran Obren Vukoje, vlasnik vinarije “Vukoje” iz Trebinja, jedne od najvećih u BiH, i predsjednik Udruženja proizvođača vina BiH, zadovoljan je činjenicom da je zakon konačno donesen.
– To će prvenstveno značiti sprečavanje ulaska loših vina na teritoriju BiH, što do sada nije bio slučaj. Kada je u pitanju plasman na evropsko tržište, mi smo to i prije novog zakona uspješno radili, jer imamo savremene laboratorije za ispitivanje kvaliteta, čije rezultate priznaju u Evropi – kaže Vukoje.
Proizvodnja mesa
Prema riječima ministra Bratića, slična legislativa uskoro se očekuje i u oblasti proizvodnje mesa. Iako i sada postoje važne kontrole, kaže on, ubuduće bi trebalo da bude formiran registar stoke, kako bi bilo poznato njeno porijeklo.Fokus