RIM, Kazahstan će ove godine biti uvršten među deset vodećih svjetskih proizvođača pšenice, saznaje se iz najnovije prognoze Organizacije za hranu i poljopriovredu Ujedinjenih nacija (FAO).
Eksperti FAO prognoziraju da je indeks cijena hrane u svijetu od marta do aprila opao za 1,4 odsto, ali su cijene prehrambenih proizvoda i dalje na visokom nivou.
Organizacija u izvještaju ističe da će u drugoj polovini 2012. i početkom 2013. godine ponuda hrane u svijetu biti bolja, a tražnja sve veća, tako da bi svjetski uvoz hrane mogao u izvjesnoj mjeri da se smanji na 1,24 biliona dolara, sa prošlogodišnjih 1,29 biliona, što je rekord u posljednjih nekoliko godina.
FAO prognozira da će proizvodnja žitarica u svijetu da se poveća na 2.371 milion tona sa 2.344 milona u 2011. godini. U isto vrijeme eksperti organizacije predviđaju smanjenje proizvodnje pšenice za 3,6 odsto u poređenju sa prošlom godinom. Prema njihovoj ocjeni najveći pad proizvodnje žitarica zabilježiće Ukrajina, Kazahstan, Kina i Maroko, kao i zemlje Evropske unije.
Kazahstan će, međutim, ostati jedan od najvećih svjetskih proizvođača pšenice, pa čak i prevazići Ukrajinu, sa 14,5 miliona tona u 2012. godini, uprkos smanjenju proizvodnje za oko 700.000 tona.
Prema podacima FAO Kazahstan je po proizvodnji pšenice u periodu od 2000.-2010. godine bio na 15 mjestu u svijetu između Velike Britanije i Poljske, podsjeća kazahstanski informativni portal “kzinform.com”.
Manja svjetska proizvodnja pšenice ove godine će se nadoknaditi povećanom proizvodnjom žitarica za stočnu hranu, zahvaljujući većim sjetvenim površinama pod tom kulturom u SAD.
Takođe se očekuje veća proizvodnja pirinča, u čemu će najveću ulogu ponovo imati Indija, s tim što će prema statistici FAO svjetska proizvodnja te kulture biti veća od tražnje osmu godinu zaredom.
Pozitivnu dinamiku ove godine FAO očekuje i u proizvodnji mesa, mlječnih proizvoda i ribe. Rast na sektoru mesa biće na nivou od dva odsto zahvaljujući povećanoj proizvodnji svinjetine i piletine, a najveći igrači tog sektora ostaće zemlje u razvoju, prije svega Brazil i Indija.
Svjetska proizvodnja mlijeka će ove godine da se uveća za 2,7 odsto, a najveći rast zabilježiće Azija, a za njom slijedi sjeverna Afrika, zatim Bliski istok.
U svijetu će se zadržati stabilna tražnja ribe, očekuju eksperti FAO, tako da čak ni prognozirano povećanje proizvodnje od 2,7 procenta neće uspjeti da zadrži rast cijena u 2012. godini. Tanjug