BEOGRAD, Monetarna politika Narodne banke Srbije razara privredni sistem, ocijenio je ekonomski konsultant Nebojša Katić.
“Stalno se govori da imamo najstabilniji finansijski sistem, onda se postavlja pitanje zašto su kamate u Srbiji najveće u Evropi”, kazao je on.
Stabilan i efikasan finansijski sistem ne mogu rezultirati najvećim kamatama, koje ne mogu da izdrže ni građani ni privreda. Kamatno opterećenje je nastalo zbog toga što država pokušava da riješi problem inflacije, isključivo putem kamata, a finansijska nedisciplina je jedan od generatora inflacije, istakao je Katić.
On je naveo da je od 2006. godine u zemlju ušlo četiri milijarde dolara špekulativnog kapitala za kupovinu hartija od vrijednosti Narodne banke Srbije, što je praktično bio imobilisan novac, koji je zakočio srpsku privredu.
Katić je objasnio i da sa subvencionisanjem privatnog sektora,država povećava javnu potrošnju, dodajući da sa budžetskim deficitom država ne ulazi u krizu, već sa kontinuiranim deficitom tekućeg bilansa – odnosno robne razmjene sa inostranstvom.
On kao rješenje predlaže donošenje Zakona o obezbjeđenju plaćanja i obustavljanje keš kredita građanima, koje oni troše po inostranstvu. Tanjug