ZAGREB, Posljedice dugotrajne suše i visoke temperature na poljoprivredne proizvode, prema tvrdnjama nadležnih u nekoliko županija u Hrvatskoj, katastrofalne su, štete se procjenjuju na stotine miliona kuna, a u opasnosti je i stočni fond, prenose hrvatski mediji.
U Osiječko-baranjskoj županiji šteta na pomenutim kulturama kreće se od 30 do 90 odsto, a prva procjena, prema riječima župana Vladimira Šišljagića, govori o štetama od suše od oko 514 miliona kuna /oko 68,6 miliona evra/.
Zajedno s procjenom štete od mraza i niske temperature početkom godine ukupne štete veće su od 700 miliona kuna, javlja HRT.
U Brodsko-posavskoj županiji velika je šteta od suše na kukuruzu na 16.000 hektara, soje na 4.500 hektara, a krmnog bilja, livada i pašnjaka na oko 5.000 hektara.
Zamjenik župana Davor Vlaović istakao je da su dugotrajno sušno razdoblje, visoka temperatura i nedostatak padavina, naročito tokom jula i avgusta, zahvatilo čitavo područje Brodsko-posavske županije.
Vukovarsko-sremski župan Božo Galić istakao je da je riječ o pravoj katastrofi zbog čega država mora da nađe rješenje kako pomoći u saniranju šteta.
Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mato Brlošić kaže da se ovakva katastrofalna suša gotovo i ne pamti, te da je posljedice teško do kraja i predvidjeti.
“Proizvodnja hrane postaje sve upitnija, a stočni fond u Hrvatskoj polako, ali sigurno nestaje. O svinjogojskom fondu više nema ni govora, jer je gotovo u potpunosti već uništen, a kada je u pitanju držanje krava, junica i teladi na porodičnim poljoprivrednim imanjima i tu se primičemo kraju”, dodao je Brlošić, ističući da neće biti hrane za stoku.
Ističući da u Hrvatskoj ove godine “kukuruza neće biti ni za lijek”, Brlošić je rekao da su seljaci prisiljeni da prehrane stoku kako znaju, što znači da će se kao hrana koristiti i žito, koje je znatno jeftinije od kukuruza.
Prema ocjeni nadležnih, bez navodnjavanja se više ne može ni razmišljati o bilo kakvoj proizvodnji.
Juče je i Istarska županija proglasila elementarnu nepogodu zbog suše.
Šteta na poljoprivrednim kulturama u toj županiji iznosi 123 miliona kuna, a na snazi je i restrikcija korištenja vode za piće.