BEOGRAD, Za samo dva mjeseca ove godine u Srbiji je ugašeno 2.227 preduzeća i 6.036 preduzetničkih radnji. Čak trećinu zatvorenih firmi čine prodavnice hrane i pića i samostalne trgovinske radnje. Slijede zatim prodavnice za prodaju kućnih aparata, odjeću i obuću, specijalizovane zanatske radionice.
Podaci Agencije za privredne registre pokazuju da je ugašeno ubjedljivo najviše trgovina, ali i da se istovremeno najčešće i otvaraju. Gotovo da nema dana, a da na nekom ćošku ne osvane zatvoren lokal, a male radnje su najviše na udaru.
– Uzrok zašto se male prodavnice zatvaraju je jasan, STR zbog smanjenog prometa i manje potrošnje kubure sa likvidnošću – kaže Gordana Hašimbegović, sekretar Udruženja za trgovinu Privredne komore Srbije.
Kako tvrde u Udruženju za trgovinu, i male i velike trgovine su pogođene krizom. Međutim, veliki imaju veću mogućnost u odnosu na dobavljače, pa mogu da prolongiraju svoje obaveze.
– Troškovi velikih trgovinskih lanaca mogu biti manji zbog integralnog sistema nabavki, ali mali nisu povezani i imaju veće izdatke – kažu u Udruženju za trgovinu.
Po izrađenom dokumentu strategije i politike razvoja trgovine Srbije, postoje tri načina da male trgovine opstanu i prežive period krize.
– Prvi je promjena asortimana robe i to u zavisnosti od mjesta gdje se radnja nalazi, a vodilja šta će ponuditi je ono što kupci dnevno pazare – savjetuju u PKS.
Jedan od izlaza za male trgovce je međusobno povezivanje ili ulazak u dugoročni, čvršći ugovorni odnos – franšizni odnos sa većim trgovcima koji imaju bolju poziciju na tržištu.
– Na taj način smanjuje se rizik, jer ukoliko male radnje uzimaju njihove proizvode, marža im je od sedam do 10 odsto – kaže Hašimbegovićeva.
Treća mogućnost je uska specijalizacija što podrazumijeva redukciju troškova i, ako je potrebno, udruživanje u asocijaciju trgovaca, kako bi dobili i bolje rokove za plaćanje robe.
Beograd i Novi Sad
Lani je ugašeno 9.388 preduzeća, od kojih je više od 7.000 izbrisano po automatizmu, s obzirom na to da su više od tri godine u stečaju. Najviše zatvorenih je u Novom Sadu i Beogradu. Novosti