BANJALUKA, Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske (RS) Anton Kasipović smatra da je najveći uspjeh ovog ministarstva kada je riječ o poboljšanja standarda studenata što je predložilo Vladi RS i obezbijedilo podršku Narodne skupštine da iznos za stipendije sa 900.000 KM bude povećan na dva miliona KM.
“Ministarstvu je veoma značajno što povećanim mjesečnim iznosom stipendije pomaže studentima koji to zavređuju i što olakšava njihovim roditeljima da ih školuju” – naveo je Kasipović u pisanoj izjavi reagujući na prigovore studentskih organizacija SOBL i SUNRS na kriterijume konkursa za dodjelu stipendija.
Kasipović je naglasio da Ministarstvo planira da u narednim budžetima traži srazmjerno povećanje iznosa za stipendije s ciljem povećanja broja studenata koji se stipendiraju, ali i povećanja iznosa mjesečnih stipendija.
On je podsjetio da su predstavnici Ministarstva razgovarali sa svim zainteresovanim za koje su cijenili da mogu pomoći u koncipiranju konkursa za dodjeku stipendija, te da se Ministarstvo opredijelilo da konkurs bude koncipiran tako da pravo da apliciraju imaju studenti čiji je prosjek ocjena 8,5 i više, koji nisu obnavljali nijednu godinu studija, ne primaju stipendiju od Fondacije “Dr Milan Jelić”, niti bilo koju drugu stipendiju.
“Pojedine studentske organizacije imale su ideju da se stipendira određen broj studenata sa određenih fakulteta. Mi smo obavili konsultacije i na nekim drugim fakultetima i sa nekim drugim organizacijama i došli do autentične procjene da bi takav način raspodjele stipendija mogao dovesti do nejednakosti među studentima i situacije da student sa prosjekom devet na jednom fakultetu ne dobije stipendiju, a da je dobije student na drugom fakultetu sa prosječnom ocjenom 7,5” – navodi ministar prosvjete i kulture RS.
Kasipović smatra da bi na ovaj način bile devalvirane ocjene na pojedinim fakultetima, a neki fakulteti proglašeni manje važnim.
On je upozorio da Studentska organizacija Univerziteta u Banjaluci (SOBL) i Studentska unija RS (SUNRS) previđaju da se većina studenata na mašinskim, tehnološkim, šumarskim i drugim, uslovno rečeno težim fakultetima, školuje na račun budžeta i da shodno tome ne plaćaju školarinu.
Kasipović smatra da je za narednu godinu potrebno regulisati, prije svega, pitanje kadrova koji nedostaju, odnosno, utvrditi deficitarne kadrove, za što ima dovoljno vremena, kao i da u 2008. treba pripremiti koncept koji će donijeti drugačije kriterijume za raspodjelu stipendija, ali bez improvizacije i bilo kakve mogućnosti da neko bude oštećen.
“Ukoliko nam preostane sredstava planiranih za ovogodišnje stipendije nećemo dozvoliti da ijedna marka ostane neutrošena. Izradićemo kriterijume na osnovu kojih će i taj novac biti dodijeljen studentima”, poručio je Kasipović.
Predstavnici SOBL-a saopštili su da su iznenađeni činjenicom da je Ministarstvo prosvjete i kulture RS raspisalo konkurs za stipendije sa kriterijumima identičnim prošlogodišnjim, iako su na sastanku studenata sa resornim ministrom dogovoreni druga mjerila.
“Paradoksalna je činjenica da studenti pod istim uslovima – s prosječnom ocjenom 8,5 dobijaju stipendiju Fondacije `Dr Milan Jelić` koja iznosi 400 KM”, naodi se u saopštenju SOBL-a.
SOBL je podsjetio da je na sastanku predstavnika SURS-a i SOBL-a sa ministrom prosvjete i kulture RS Antonom Kasipovićem dogovoreno da se stipendije raspodjeljuju po fakultetima proporcionalno broju upisanih studenata koji se finansiraju iz Budžeta RS, a da uslov za dobijanje stipendije bude prosječna ocjena iznad 8.00, te da student nije obnavljao nijednu godinu studija.
Ministarstvo prosvjete i kulture RS raspisalo je juče konkurs za dodjelu stipendija redovnim studentima viših škola i visokoškolskih ustanova RS, koji se finansiraju iz Budžeta RS.
Pravo učešća na konkursu imaju redovni studenti viših škola i visokoškolskih ustanova koji imaju prebivalište na teritoriji RS, pod uslovom da su državljani RS, odnosno BiH, da imaju prosjek ocjena 8,5 i više, da nisu obnavljali nijednu godinu studija i da ne primaju stipendiju Fondacije “Dr Milan Jelić”, niti bilo koju drugu.
Pravo učešća na konkursu imaju i studenti državljani Srbije, takođe, ukoliko ispunjavaju predviđene uslove, a Ministarstvo prosvjete i kulture RS dodijeliće i 18 stipendija studentima sa invaliditetom i 11 stipendija studentima nacionalnih manjina.
Nezadovoljstvo propisanim kriterijumima konkursa izrazili su i predstavnici SURS-a i zatražili da konkurs bude poništen, te raspisan novi koji bi u bio u skladu sa dogovorom Ministarstva i predstavnika studenata.