BANJALUKA, Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske (RS) Anton Kasipović rekao je da je realno očekivati da Vlada RS uskoro nađe dodatna sredstva za povećanje plata radnika u obrazovanju i kulturi, čime bi se realizovao zaključak Narodne skupštine RS koji traži da se njihove plate usklade sa platama drugih budžetskih korisnika.
“Vlada RS je učinila ogroman napor kada je riječ o povećanju plata uzaposlenih u prosvjeti, koje su ove godine u odnosu na 2005. povećane za 98 odsto“, rekao je Kasipović novinarima nakon obraćanja menadžmentu škola na sastanku u Banjaluci pod nazivom “Škola za budućnost”.
Prema njegovim riječima, cilj ovog sastanka koji se drugi dan za redom održava u Banjaluci, jeste upoznati menadžment škola sa novim odredbama Zakona o obrazovanju, sa potrebom donošenja pravilnika.
Na sastanku je izraženo zadovoljstvo što je Ministarstvo po prvi put za 2007. godinu dobilo revizorski izvještaj sa rezervom.
“Svih 18 500 zaposlenih u oblasti obrazovanja i kulture napravili su značajan pomak i želimo postaviti jedan novi izazov zaposlenima u obrazovanju jer samo zajedno možemo napraviti novi prodor”, dodao je Kasipović.
On smatra da RS može mnoge probleme u obrazovanju riješiti sama, kao što je stvaranje nastavnih planova, programa i udžbenika na kvalitetnijem i savremenijem nivou.
“Zadatak Ministarstva je stvoriti učenicima uslove kakve imaju i njihovi vršnjaci u drugim sredinama, na čemu Vlada RS i radi, ali isto tako staviti učenika u centar pažnje”, poručio je Kasipović.
On je naglasio da nastavni kadar mora prepoznati posebno talentovane učenike i za to ih nagraditi, ali da ne smije zapostaviti one koji imaju poteškoće u učenju.
“Kada shvatimo da sve mora biti orijentisano prema učeniku, onda ćemo shvatiti da su nam potrebni bolji nastavni planovi, programi i udžbenici, veća bezbjednost djece, bolja saradnja sa roditeljima i tada ćemo imati školu kakva nam treba”, poručio je Kasipović.
Viši stručni saradnik za strateško planiranje u osnovnom obrazovanju u Ministarstvu prosvjete i kulture RS Duška Radmanović pojasnila je da je osnovni cilj ovih sastanaka uspostaviti bolju uzajamnu saradnju osnovnih i srednjih škola sa Ministarstvom, kao i da se produbi međusobna komunikacija između osnovnih i srednjih škola.
On je dodala da će ove školske godine u prvi razred upisati oko 10 500 učenika.
Sastanci “Škola za budućnost” do sada su održani u Trebinju, Palama, Bijeljini, Doboju i Prijedoru, a današnjem sastanku u Banjaluci prisustvovali su direktori i sekretari osnovnih i srednjih škola iz Šipova, Prnjavora, Ribnika, Kotor Varoši, Mrkonjić Grada, Kneževa, Jezera, Petrovca, Gradiške i Srpca.