BEOGRAD, Dobit “Telekoma Srbije” ići će u nove investicije.
Tako je riješila Skupština akcionara na posljednjoj sjednici. Vlasnici akcija ove državne kompanije, pa i oko četiri miliona građana kojima su pripale besplatno, ove godine neće dobiti dio od ukupno 11,25 milijardi dinara prošlogodišnje dobiti “Telekoma”.
S druge strane, Vlada je nedavno donijela zaključak koji sve javne agencije i preduzeća čiji je osnivač i suvlasnik država, obavezuje da najmanje polovinu dobiti, odnosno polovinu srazmjernog dijela – uplate u budžet.
Prijedlogom rebalansa dio dobiti javnih preduzeća procijenjen je na osam milijardi dinara, duplo više nego prvobitno. Od javnih agencija se očekuje 1,4 milijarde dinara, a Narodna banka Srbije je već uplatila 2,97 milijardi dinara.
– Sa ovim zaključkom Vlade saglasna su sva ministarstva, a Vlada je usvojila i tekst ugovora kojim se omogućava institucijama da uplatu izvrše na rate – kažu u Ministarstvu finansija i privrede. – Sva javna preduzeća, javne agencije i drugi oblici organizovanja čiji je osnivač Republika Srbija a koji su ostvarili dobit, ukoliko ne uplate sredstva u budžet po zakonu i zaključku Vlade biće blokirani.
Finansijski rezultati su gotovi, ali među “dobitnicima” nema previše državnih kompanija. Najuspješniji je, vidi se po finansijskim izvještajima, “Telekom”. Sljedeća na listi je “Elektromreža Srbije” od koje bi trebalo da stigne oko 740 miliona dinara. PTT Srbije je u “plusu” od 1,24 milijarde dinara, što znači da bi u kasu moglo da legne 620 miliona dinara. Među dobitnicima je Aerodrom “Nikola Tesla”, koji je u plusu od 727 miliona dinara, pa bi mogao da uplati oko 363 miliona dinara. Zavod za udžbenike bi trebalo da doprinese sa oko 95 miliona dinara, “Srbijašume” oko 40 miliona dinara, a “Transnafta” oko 17 miliona dinara. Od DIPOS-a bi moglo da stigne oko 74 miliona dinara, a od “Jat tehnike” malo više od 1,7 miliona dinara. Ima šta da i Tanjug, nacionalni parkovi “Đerdap”, “Tara”, “Šar planina”, “Stara planina”.
Gubitnici
Gužva je daleko veća među javnim i državnim preduzećima u koja će budžet morati da ulaže. Na spisku prvih deset gubitaša u Srbiji, čak šest je javnih ili državnih firmi. Rekorder po “minusu” je “Srbijagas” čiji je gubitak u 2012. iznosio 35 milijardi dinara. Novosti