SARAJEVO, Izdavanje poreskih kartica poreskim obveznicima u FBiH zvanično je počelo juče, a do sada je Porezna uprava FBiH primila tek oko 35.000 zahtjeva za izdavanje kartica, od očekivanih 450.000 koje treba obraditi i provjeriti podatke u njima.
Midhat Arifović, direktor Porezne uprave FBiH, istakao je da poreska kartica nije obavezna, ali je ona dokument na osnovu kojeg poreski obveznik dokazuje pravo na olakšice, odnosno umanjenje poreske osnovice.
“Zaposleni treba od poslodavca da traže da im da zahtjev za izdavanje poreske kartice ako želi smanjenje poreske osnovice. Ako nemaju karticu ne umanjuje im se osnovica i porez se plaća na sav iznos dohotka”, dodao je Arifović.
Kazao je da je u skladu s očekivanjima do sada primljeno pet odsto zahtjeva, a prijatno iznenađenje predstavlja to da je dvije trećine aplikacija stiglo elektronskim putem.
U Poreznoj upravi FBiH su napomenuli da su u posljednje dvije sedmice imali najveći pritisak kada je riječ o prijemu zahtjeva, te da juče nije izdana nijedna poreska kartica s obzirom na to da je proces tek počeo. Podsjetili su da poslodavci zahtjeve za izdavanje poreskih kartica za svoje uposlene mogu predati do kraja godine, a od iduće godine to će činiti poreski obveznici lično. Kartice su besplatne, dok poreski obveznik može imati samo jednu karticu i u slučaju da radi kod više poslodavaca sam odlučuje kojem će dati svoju poreznu karticu.
Prema Zakonu o porezu na dohodak, koji je stupio na snagu 1. januara ove godine i čija je stopa 10 odsto, prihod poreskog obveznika se umanjuje za 300 KM, što je osnovni odbitak, a obveznik ima pravo na umanjenje poreske osnovice i po osnovu izdržavanja članova porodice i invaliditeta, što je navedeno u poreskoj kartici. Tako se za 150 KM dodatno umanjuje osnovica za izdržavanje bračnog druga, 150 KM za prvo dijete, 210 KM za drugo dijete, 270 KM za treće i svako naredno dijete, 90 KM za svakog drugog izdržavanog člana uže porodice i 90 KM za vlastitu i invalidnost izdržavanog člana uže porodice. Takođe, odbitak može biti uvećan i za iznos premije za dobrovoljno životno, zdravstveno i penzijsko osiguranje, s tim da može iznositi najviše 2.520 KM. Odbitak može biti uvećan za iznos troškova zdravstvene usluge i nabavku ortopedskih pomagala i protetičkih nadomjestaka, kao i za iznos kamate na stambeni kredit.
Obveznici poreza na dohodak su sve fizičke osobe koje ostvaruju dohodak od nesamostalne djelatnosti, samostalne djelatnosti, imovine i imovinskih prava, ulaganja kapitala i učešća u nagradnim igrama i igrama na sreću.Nezavisne novine