VAŠINGTON, Američka investiciona kuća Karlajl i švajcarska Banka Pikte saopštile su danas da osnivaju novi ogranak koji će se baviti ponudom kredita za kolekcionare, pri čemu zajmoprimac kao kolateral polaže umjetničku sliku.
Uprkos veličini tržišta umjetnina vrijednom više biliona dolara, samo aukcijska kuća “Sotbi” i neke privatne banke daju kredite kolekcionarima, čija umjetnička djela služe kao garancija na dug, pa su tako Karlajl i Pikte ušli u novu oblast finansiranja u potrazi za generisanjem visokih prihoda, piše Fajnenšel tajms.
Karlajl se nada da može razmrdati ekonomiju tržišta umjetnina, čak i sa malom količinom novca koji je za to namijenio.
Američka kompanija i švajcarska banka su, kako prenosi agencija AFP, precizirale da osnivaju firmu “Atina Art fajnens corp” (Athena Art Finance Corp) koja će početi da nudi zajmove za umjetnička djela u narednoj sezoni aukcija i sajmova umjetnina.
“Atina Art” će startovati sa osnivačkim kapitalom od 280 miliona dolara, što je nešto ispod rekordne cijene od 300 miliona dolara koja je postignuta za jednu sliku Pola Gogena početkom ove godine.
Nova start-ap kompanija će, međutim, imati i bankarske kreditne linije koje će joj omogućiti da višestruko poveća svoj kapital, a kredite će nuditi u iznosu do 50 odsto od vrijednosti umjetničkih dijela desetak slikara koji ispunjavaju određene kriterijume.
Kompanija će onda na tržište izbaciti “paket” kredita za te autore, uzimajući dobit u tom procesu.
Krediti će se nuditi na šest mjeseci do sedam godina, a najmanji iznos će biti jedan milion dolara.
“Globalno tržište umjetnina vrijedno više od 3.000 milijardi dolara je jedno od najmanje razvijenih i najmanje finansijski ”obrađenih” tržišta značajne veličine u svijetu”, kazao je generalni direktor Karlajl grupe, Olivije Sarkozi.
“Značajnim sredstvima i relevantnim znanjem ”Atina Art” donosi dostupan profesionalni finansijski servis tom tržištu koje je nedovoljno pokriveno ovom vrstom usluge”, dodao je on.
Karlajl i njegovi partneri se nadaju da će bogate porodice, penzioni fondovi i suvereni imovinski fondovi biti privučeni prinosima koji su potencijalno veći od onih na tržištu unaprijed utvrđenih prihoda.
Mnoge privatne banke savjetuju klijentima da dio svog bogatstva ulože u umjetničke vrijednosti, tvrdeći da umjetnine ne gube na vrijednosti u vrijeme ekonomskih poremećaja.
Dok se vrijednost umjetničkih dijela u svijetu mjeri bilionima dolara, veličina kreditiranja tržišta umjetnina iznosi svega oko 7,0 milijardi dolara, prema podacima koje je prikupila Karlajl grupa, navodi Fajnenšel tajms.
Finansijski sektor “Sotbija” je, kako prenosi AFP, odobrio više od 4,0 milijarde dolara zajmova za likovna djela. Tanjug