BANJALUKA, Za Republiku Srpsku je sporna odluka Ministarstva odbrane BiH o prodaji sekundarnih sirovina koje su nastale od uništenja municije i naoružanja – mesing, željezo, čelik i aluminijum u vrijednosti oko 10 miliona KM, izjavio je vršilac dužnosti direktora republičke Direkcije za promet naoružanja i vojne opreme Dragan Kapetina.
“Vlada Republike Srpske je zaključila da je ova odluka sporna u svom sadržaju i elementima koji čine ovu odluku”, rekao je Kapetina novinarima u Banjaluci.
On je istakao da je stav Vlade Republike Srpske da je pomenuta odluka pokušaj izigravanja sporazuma da se ta sredstva oprihoduju na nivou BiH i da se Vladi Republike Srpske ovaj prihod uskrati i ošteti budžet Srpske.
Kapetina je naveo da je prvo sporno to što se ovo zove odluka, jer Ministarstvo odbrane BiH, niti ministar, ne može donositi odluku o prodaji sekundarnih sirovina, već izvršni organ Savjet ministara BiH.
“Odluka je sporna i u nacionalnom sastavu komisije, jer komisija broji osam članova od čega četiri Bošnjaka, četiri iz ostala dva naroda, dok su predsjednik i sekretar Komisije, takođe, Bošnjaci”, kaže Kapetina.
On je rekao da je najspornije to što su u sastav ove komisije uvršteni po jedan predstavnik entiteta bez prava glasa.
“Sav prihod od ove stavke usmjerio bi se u budžet BiH i u tom dijelu bio bi oštećen budžet Republike Srpske, a od donošenja i potpisivanja ovog sporazuma Vlada Republike Srpske u svakoj projekciji budžeta za kalendarsku godinu planira prihod od prodaje sekundarnih sirovina, jer je Republika Srpska potpisnica tog sporazuma”, istakao je Kapetina.
On je podsjetio da su reformom odbrane u BiH ukinuta entitetska ministarstva odbrane i formirano Ministarstvo odbrane BiH, te ukinute entitetske vojske i formirane Oružane snage BiH.
Prema njegovim riječima, ukidanjem entitetskih ministarstava i vojski entiteta kompletna vojna imovina kojom su raspolagala entitetska ministarstva odbrane i vojske entiteta praktično je trebalo da se stavi na raspolaganje Oružanim snagama BiH.
Stav Republike Srpske, a u tom pravcu je donešen zaključak Narodne skupštine Republike Srpske 30. avgusta 2005. godine, da se novoformiranim Oružanim snagama BiH stavi na raspolaganje pokretna i nepokretna vojna imovina i to u statusu korištenja, ali ne u trajnom vlasništvu.
“To znači da onog momenta kada ta imovina ne bude trebala Oružanim snagama BiH da se to vrati entitetima koji su to i stavili na raspolaganje”, pojasnio je Kapetina.
On je naveo da je pod pritiskom međunarodne zajednice 27. marta 2008. godine Sporazum o konačnom raspolaganju svim pravima i obavezama na pokretnoj vojnoj imovini koja će dalje služiti za potrebe odbrane potpisan između Savjeta ministara BiH, Vlade Republike Srpske, Vlade Federacije BiH.
“Ovim sporazumom izvršen je prenos prava vlasništva nad pokretnom imovinom sa entiteta na BiH, odnosno Ministarstvo odbrane BiH”, istakao je Kapetina.
On je rekao da je Vlada Republike Srpske potpisala pomenuti sporazum samo pod uslovom da se proda sve ono što ne treba Oružanim snagama BiH i da se to oprihoduje u odnosu 80 odsto entitetu kojem je to pripadalo i koji je to unio u ovaj sporazum i 20 odsto Ministarstvu odbrane BiH radi podmirenja troškova prodaje i drugih troškova.
“Do danas ništa od tih viškova nije prodato, nijedan metak, sredstvo, a mnogo toga je uništeno, a posebno na meti je bilo uništavanje municije”, istakao je Kapetina.
On je podsjetio da su u ranijem periodu ovu prodaju vršili entiteti i da je posljednja prodaja izvršena 2007. godine, ističući da do danas nije prodat nijedan kilogram sekundarnih sirovina.
Kapetina je rekao da je spornu odluku potpisao zamjenik ministra odbrane BiH Boris Jerinić.
On je podsjetio da je prošle sedmice bio na sastanku u Ministarstvu odbrane BiH u Sarajevu, kojem su prisustvovali i ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić i ministar trgovine i turizma Republike Srpske Predrag Gluhaković, na kojem je od “nas traženo da damo podršku jednom pogromu nad ovom imovinom, a to je masovna akcija uništenja viškova pokretne vojne imovine”.
Kapetina je rekao da je ponovni sastanak zakazan u četvrtak u Ministarstvu odbrane BiH u Sarajevu.
“Vlada Republike Srpske je više puta upozoravala Ministarstvo odbrane BiH u pogledu rješavanja viškova pokretne vojne imovine. Vlada Srpske nikada neće pristati da se ova imovina uništava jer je njen stav da se proda sve što se može prodati, ali da se može uništiti samo ono što je rizično i što nema tržište”, poručio je Kapetina. Srna