PODGORICA, Crnogorski parlament u petak je glasovima vladajuće većine usvojio nove zaključke u vezi s rješavanjem problema Kombinata aluminijuma, čime je dat dodatni rok Vladi da raskine turbulentno partnerstvo sa ruskim vlasnicima.
Opozicija je bila protiv zaključaka, tvrdeći da ne donose ništa novo, te da su dokaz da se radi o farsi, a ne o stvarnim naporima Vlade da riješi ogroman probelem crnogorske ekonomije. Zaključci Pokreta za promjene, koji je inicirao sjednicu, nisu dobili većinu.
Branislav Radulović, poslanik PzP, kazao je da se radi o veleizdaji te da su zaključci koje je ponudila vladajuća većina DPS i SDP “sklepani na brzinu u kafeu Rembrant”, dok su opozicioni poslanici čekali kolege na sjednici Odbora za ekonomiju, gdje se nisu pojavili.
Zaključcima je prethodila burna dvodnevna rasprava poslanika sa ministrom ekonomije Vladimirom Kavarićem.
– Uvođenje stečaja u KAP značio bi da sve državne garancije od 110 miliona evra “padaju” odmah i da svi radnici ostaju bez posla – kazao je Kavarić.
On je naglasio da se tokom stečaja proces ne može prekinuti pa opet pokrenuti, kao što je bio slučaj sa nikšićkom Željezarom.
Poslanik Socijalističke narodne partije Aleksandar Damjanović smatra da je upravo stečaj najbolja opcija, gdje bi svi dugovi KAP izašli na vidjelo. On je rekao da način na koji su donijeti zaključci pokazuje da se “igraju sa njima”.
Skupština je razmatrala sprovođenje usvojenih zaključaka iz februara kada je Vlada zadužena da raskine partnerstvo sa ruskim vlasnicima KAP. Kavarić je saopštio da je “ugovor raskinut, ali ne može da se sprovede zbog arbitraže”, kao i da je Vlada uradila sve što je mogla.
– Ne postoji ništa što je moglo da se uradi, a da nije urađeno. Ne pada mi na pamet da položim oružje – odgovorio je Kavarić na zahtjeve iz opozicije da podnese ostavku.
Nebojša Medojević iz PzP je kazao da je od prvog obavještenja koje je vlada poslala Rusima prošlo šest mjeseci, a da ništa nije urađeno.
– U ovom političkom rasporedu snaga vi ne možete da spriječite okupaciju Crne Gore od predsjednika vaše partije i njegove familije. Imali smo referendum da ne bismo imali zajedničku državu sa Srbijom, a sada smo u zajedničkoj državi sa Keljmendijem, Šarićem i Kalićem, koji su okupatori Crne Gore – kazao je Medojević i dodao da računi za katastrofalni posao prodaje KAP stižu građanima na naplatu.
Po riječima Gorana Danilovića, iz Nove, u budućnosti će neko morati da odgovara za KAP.
– Crna Gora je procentualno zaduženija nego nekadašnja velika SFRJ sa bezizglednim mogućnostima da bilo šta vrati. Ne možete kriviti CEAC koji brani svoje interese i poštuje ugovor o poravnanju koji je neko potpisao na štetu države. Ako je posao sa KAP bio neznanje, a ne vjerujem, svejedno mora postojati nečija odgovrnost za najveću ekonomsku katastrofu koja je napravljena Crnoj Gori – rekao je Danilović.
Milan Knežević iz SNP slikovito je objasnio da se u Skupštini nalazi ekološka, ekonomska i državna bomba, aludirajući na KAP, koju je, kako je kazao, aktivirao bivši premijer, Milo Đukanović, 2005. godine i navio je da eksplodira 2009. godine.
– Vi ste došli ovdje da je mi deaktiviramo – rekao je Knežević ministru Kavariću.
EP CG opet upozorava
Elektroprivreda će od četvrtka smanjiti isporuku električne energije KAP za dodatnih 50 megavata, ukoliko ruski partner ne uplati dio duga za utrošenu struju, upozorili su u petak iz energetske kompanije. Rusi bi trebalo da do utorka uplate 1,1 milion evra na ime duga za struju, a do petka još 900.000 evra. Ukupan dug KAP prema EPCG dostigao je 40 miliona evra. Novosti