SARAJEVO, Svim kantonima u Federaciji BiH nedostajat će gotovo 200 miliona KM za provedbu novog Zakona o platama budžetskih korisnika.
U kantonima objašnjavaju kako im ovaj novac nedostaje čak i u slučaju da osnovicu umanje za 10 odsto, kako im je to omogućeno u federalnom Zakonu o platama i naknadama u organima vlasti.
Predstavnici kantona na ove činjenice su upozorili nakon što je Vlada FBiH u utorak utvrdila akontativnu osnovicu od 330 KM za isplatu novembarskih plata korisnicima federalnog budžeta. S ovom osnovicom i koeficijentima utvrđenim u Zakonu o platama zaposlenih u organima vlasti FBiH, čija primjena sada počinje, mjesečna primanja korisnika budžeta FBiH bit će već od 100 do 700 KM.
Predstavnici vlasti 10 kantona upozoravaju da zbog nedostatka novca ne mogu usvojiti svoje zakone usklađene s federalnim, što su obavezni da urade do kraja ovog mjeseca. Istovremeno kažu i da strahuju kako posljednja odluka Vlade FBiH može uznemiriti sindikate kantonalnih budžetskih korisnika, poput ljekara i prosvjetara, i uzrokovati njihove masovne proteste.
Aida Salihagić, pomoćnica za budžet u Ministarstvu finansija Unsko-sanskog kantona, objašnjava da im za isplatu plata po novom zakonu treba dodatnih 30 miliona KM godišnje.
“Za razliku od FBiH, platu iz našeg budžeta ne primaju samo radnici u vlasti, nego i u prosvjeti i zdravstvu. Kantonalni zakon o platama nismo donijeli jer za njegovu primjenu nemamo para. Rast budžetske stavke za plate za nas je atomska bomba”, istakla je Salihagićeva.
Za plate 10.700 budžetskih korisnika u Kantonu Sarajevu po sadašnjem zakonu potrebna su 222 miliona KM godišnje.
Muhamed Kozadra, ministar finansija KS, objašnjava kako bi po novom zakonu i sa osnovicom za obračun plata umanjenom za 10 odsto, ovom kantonu za isplatu plata svim budžetskim korisnicima nedostajalo 26 miliona KM.
“Bosanskopodrinjski kanton je budžetski neodrživ. Svako povećanje rashoda za nas je katastrofalno, a novi zakon o platama iziskuje dodatni novac. Po našoj procjeni s novim zakonom trebat će nam još 19,2 miliona KM kako bismo podmirili potrebe svih budžetskih korisnika”, rekao je Muhidin Pleh, ministar finansija BPK, podsjetivši kako u ovom kantonu plaće nisu povećavane od oktobra 2007. godine.
Nimalo bolja situacija nije u Posavskom kantonu, kojem će za plate po novom zakonu nedostajati 40 odsto novca od ukupnog godišnjeg budžeta koji iznosi 28,5 miliona KM. Marijan Oršolić, ministar finansija PK, smatra kako je novi Zakon o platama u organima vlasti FBiH neustavan.
“Kantonima ne mogu biti nametnute obveze, a pritom da su limitirani novcem. Ovaj zakon samo će nam stvoriti probleme sa sindikatima. Po zakonu pripadaju im povećane plaće, a Vlada neće moći udovoljiti njihovim zahtjevima. Bit će to katastrofa. Ni sam ne znam šta raditi u ovakvoj situaciji”, poručio je Oršolić.
Brojke
• 100 do 700 KM veće plate korisnicima budžeta FBiH
• 30 miliona KM nedostaje budžetu USK
• 26 miliona KM nedostaje budžetu KS
• 19,2 miliona KM nedostaje budžetu BPK
• 11,5 miliona KM nedostaje budžetu PK
Diskriminacija
Vlada FBiH je odlukom o povećanju osnovice za obračun plata pokazala maćehinski odnos prema pojedinim kantonima, kaže Perica Vuković, vođa Sindikata srednjeg obrazovanja Posavskog kantona.
“Plaća profesora koji ima visoku stručnu spremu je 780 KM, a ljudi sa istom spremom iz federalnog proračuna oko 1.200 KM. Plaća spremačice u školama je 310 KM, dok za isti posao u Vladi FBiH radnici će dobiti više od 600 KM”, istakao je Vuković.
Emir Baščelija, predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika u BPK, tvrdi da im plate nisu usklađivane zadnje tri godine, a budžetskim korisnicima u zadnjih nekoliko mjeseci povećane su dva puta.
“Kad vlastima odgovara kažu da smo budžetski korisnici, a kad nam treba isplatiti regres onda nas nema u budžetu”, dodao je Baščelija. Nezavisne novine