SARAJEVO, Šumarstvo i drvna industrija u Federaciji BiH bilježe pad proizvodnje i izvoza zbog nesređenog stanja u ovim oblastima, za šta proizvođači najodgovornijim smatraju federalne vlasti.
“Dobar dio kantonalnih šumsko-privrednih društava je pred stečajem, jer posluju s ogromnim gubicima, ne izmiruju obaveze prema radnicima, a uz to su kreditno zadužena”, kazao je juče predsjednik Grupacije šumarstva i drvne industrije Privredne komore FBiH Zdenko Laštro.
Naglasio je da je proizvodnja šumskih sortimenata u 2009. godini opala za oko 20 posto u odnosu na prethodnu godinu, prerada drveta za 25 posto, dok pozitivan trend jedino bilježi izvoz namještaja s rastom od oko šest posto. Istovremeno, veliki broj radnika je otpušten, tako da je zaposlenih manje za sedam do 20 posto u zavisnosti od djelatnosti.
“Oko 20.000 radnika u ovim granama u teškom je položaju, a pogotovo zaposleni u šumarstvu kojih ima oko 5.500”, kazao je Laštro.
Naveo je da je recesija pogodila ovu industriju uzrokujući poremećaje na svjetskom tržištu, ali da drvoprerađivači i šumari najveći problem imaju sa domaćim vlastima, koje, kako kažu, neće ni da ih saslušaju.
“Situacija je konfuzna s obzirom na to da nemamo zakon o šumama. Osim toga, nezadovoljni smo radom inspekcija u šumarstvu, načinom sklapanja ugovora o snabdijevanju sirovinama gdje su prilike različite od kantona do kantona”, naglasio je Laštro.
Izrazio je nezadovoljstvo što Vlada FBiH daje subvencije za nabavku trupaca samo dvjema kompanijama – “Natron Hajatu” i “Krivaji 1884”, dok svi ostali plaćaju sirovinu po tržišnim cijenama i na taj način su dovedeni u neravnopravan položaj.
Upozorio je i na nenamjensko trošenje sredstava za opće korisne funkcije šuma koje se slivaju u federalni budžet. Riječ je o izdvajanju 0,1 posto od prihoda kompanija, koja bi trebalo da budu vraćena lokalnim zajednicama.
Omer Pašalić, direktor Federalne uprave za šumarstvo, istakao je da se godišnje po osnovu opće korisne funkcije šuma u budžet slije između 25 i 30 miliona KM, od čega 80 posto treba da bude proslijeđeno budžetima kantona, a ostatak Federaciji BiH.
“U budžetu za 2009. godinu, kao i u budžetu za ovu godinu tih sredstava nema. Zatražili smo da budu vraćena i namjenski trošena”, rekao je Pašalić.
Marinko Bošnjak, pomoćnik federalnog ministra Vahida Heće za industriju, kazao je kako subvencioniranjem “Natron Hajata” i “Krivaje 1884” Vlada nastoji da pomogne velikim sistemima koji su okosnica razvoja.
U institucijama uvozni namještaj
Zdenko Laštro je kazao kako su federalne institucije svoje urede opremile uvoznim namještajem, što smatra nedopustivim.
“Neko bi zbog ovoga trebalo da odgovora”, kazao je Laštro i naveo primjere zemalja iz okruženja koje svoje drvoprerađivače pomažu na razne načine, između ostalog i subvencijama. Nezavisne novine