PARIZ, Direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominik Štors Kan založio se, u intervjuu za pariski list “Žornal di manš”, za veću i konkretniju ulogu koji bi Fond trebalo da ima u rješavanju tekuće globalne finansijske krize.
Štros Kan je, naime, predložio da MMF bude neka vrsta nadzornog odbora čije bi praktično djelovanje pomoglo da se sadašnja teška globalna finansijska kriza riješi što prije.
Svaka zemlja mora, poštujući principe demokratije, da ima sopstvene zakone, ali “generalno posmatrano vlast treba da bude univerzalna, jer je finansijski sistem globalizovan”, precizirao je Štros Kan.
On je dodao, govoreći o ulozi MMF – a : “Mi smo u poziciji da odredimo i garantujemo kompromise i zajedničke interese.”
Čelnik MMF -a je ukazao da su vlade mnogih zemalja ignorisale ranija upozorenja Fonda, ali da se sada situacija promijenila jer su, između ostalog, SAD i Kina iskazale spremnost da prihvate Fondov pristup u rješavanju tekućih problema.
Takvu spremnost Štros Kan je označio kao povoljan znak, podsjetivši, istovremeno, da je MMF osnovan 1944. godine “kao vrsta opštesvjetskog javnog servisa”, sa zadatkom da uvede red u globalno valutno tržište.
“Danas moramo preduzeti dodatne korake da zaustavimo anarhiju na finansijskom tržištu”, kazao je Štros Kan, uz opasku da je globalni sistem ugrožen zbog manjka otvorenosti, kao i nesposobnosti da odgovori na sve zahtjeve realne ekonomije.
Realna ekonomija, dodo je on, nije pretrpela kolaps u toku bankarske krize.
“Centralne banke su uspjele majstorski da slijede tokove finansijske krize”, smatra Štros Kan.
Direktor MMF je ocijenio da je 700 milijardi dolara vrijedan plan američke vlade za spašavanje posrnulih domaćih finansijskih kompanija dobar, ali je dodao da je to samo “prva akcija”.
Nakon te akcije trebalo bi nastaviti sa traženjem rješenja koja bi onemogućila da se u SAD ponovi finansijska kriza poput tekuće, smatra čelnik MMF -a.
Štros Kan je takođe upozorio, govoreći šire na temu sadašnje finansijske krize, da problem visine zarada izvršnih rukovodilaca u velikim kompanijama nije nevažno pitanje.
“Bilo koja kontrola zarada preduzetnika je i kontrola finansijskog sistema”, rekao je Štros Kan i zaključio da je to nije moralno već ideološko pitanje.
Problem astronomskih zarada rukovodilaca velikih kompanija je poslednje vreme stalno u centru pažnje međunarodne javnosti, nakon što je objavljeno da smijenjeni direktori bankrotiranih američkih banaka imaju pravo na višemilionske (dolarske) bonuse, uprkos činjenici da su svoje kompanije doveli do propasti.