BANJALUKA, Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske počelo je kampanju protiv nelegalnog prevoza kao ”ozbiljnog problema koji narušava javni prevoz i bezbjednost saobraćaja u Srpskoj”, za koji su predviđene kazne od 1.000 do 5.000 KM, kao i isključenja i oduzimanja vozila.
“Nelegalni prevoznici predstavljaju opasnost, prije svega po građane koje prevoze, i po bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju”, saopšteno je iz Ministarstva i naglašeno da oni nemaju odobrenja za rad, nisu poreski obveznici, prevoze ljude vozilima čija je tehnička ispravnost i opremljenost upitna i nemaju nikakvu odgovornost prema građanima koje prevoze.
Kampanja će trajati za vrijeme praznika jer je tada povećan broj putovanja i obim rada nelegalnih prevoznika, naročito u međunarodnom saobraćaju. U okviru kampanje emituje se video-spot i radio-džingl “Karta je zakon!”, a na javnim estima biće postavljen plakat “STOP nelegalnom prevozu!”.
Nelegalan prevoz je u većoj mjeri prisutan u posljednjih godinu dana kao posljedica krize i nezaposlenosti u Srpskoj, i to kao opštinski, međugradski, međuentitetski ili međunarodni prevoz. Obavlja se putničkim automobilima koja najviše imaju 1+8 sjedišta i sa kojima, uglavnom, upravljaju lica koja su vozači amateri i ne posjeduju nikave kvalifikacije da se bave djelatnošću prevoza, saopšteno je iz Ministarstva.
Građani koji koriste nelegalan prevoz nisu osigurani u slučaju saobraćajne nezgode i neželjenih posljedica, niti u tom slučaju mogu ostvariti svoja prava. Osim građana, ugrožen je i rad legalnih prevoznika, koji su poreski obveznici, ispunjavaju uslove za rad, imaju jasno propisan način za održavanje autobuskih linija i sankcije ukoliko ne rade u skladu sa propisima.
“Ova pojava se neće spriječiti samo represijom već i preventivnim djelovanjem. Građani treba da znaju, da bez obzira na niže cijene karata, neće dobiti bezbjedniji i kvalitetniji prevoz”, navode u Ministarstvu.
Ministarstvo ističe da je izradom seta propisa iz ove oblasti stvorilo zakonske pretpostavke za suzbijanje ove pojave, ali naglašava da bi, uz inspekciju, trebalo da se uključe i jedinice lokalne samouprave, prevoznici i građani.
Javni prevoz lica se ne može vršiti putničkim automobilom sa registrovanih najviše 1+8 sjedišta, nego samo autobusima, podsjećaju u Ministarstvu. Na bočnim stranama autobusa mora biti istaknut naziv i sjedište prevoznika, vozač mora imati identifikacionu karticu na vidnom mjestu, posada autobusa mora izdati voznu kartu.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakva kampanja kada u stanici Doboj i dan danas 50% prevoznika za inostranstvo ulazi bez dozvole,a sve uz saglasnost inspektora.Inspektor samo kontroliše one prevoznike koji imaju dozvole,a kada naiđu oni na crno on se izmakne sa stanice(postije slike i dokumentacija).HVALA