BANJALUKA, Proizvođačima iz BiH konačno dozvoljen transport mesa preko zemalja EU.
Maljčić: “Do sada smo sve meso slali avionima za Tursku, što je skupo.”
Odluka resornog odbora Evropske komisije da odobri BiH prevoz svežeg mesa kamionima preko teritorije EU, za proizvođače mesa u celoj BiH biće od velike koristi jer će nam doneti ogromne uštede kod transporta, kaže za “Novosti” Mišo Maljčić, član Udruženja proizvođača mesa Republike Srpske.
“Do sada smo sve meso koje ide iz Srpske i BiH slali avionima za Tursku. Avionski transport je četiri puta skuplji nego transport kamionima, pa se ovim otvara prilika i za zaradu domaćim prevoznicima. Sada se samo treba dogovoriti da li će Turska i Rusija slati svoje kamione po meso ili će to raditi domaći prevoznici”, kaže Maljčić.
U Ministarstvu poljoprivrede Republike Srpske je rečeno da je ova odluka EU rezultat velikih napora ovog minstarstva. Kažu da je to bio i jedan od uslova Republike Srpske da se pristane na adaptirani SSP i da je EU sada ispunila taj dogovor.
“Ovo će biti značajna pomoć našim proizvođačima. Podsećamo da je od 1. februara rešeno i pitanje bescarinskog izvoza voća i povrća iz BiH u EU, što je takođe bio jedan od uslova Republike Srpske. Očekujemo da će i analiza uticaja adaptiranog SSP, koju radi tim Svetske banke, takođe biti ubrzo završena”, kaže Aleksandar Macanović, portparol Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović izjavio je da su ovom odlukom ostvareni višemesečni napori Ministarstva i Kancelarije za veterinarstvo da se omogući transport mesa kopnenim putem preko teritorije EU.
Inače, vrednost bescarinskog izvoza mesa iz BiH u Tursku za prošlu godinu je iznosila oko 66 miliona maraka, 2015. je bila 87 miliona KM, a samo godinu ranije tek 5,6 miliona KM.
U BiH planiraju da ove godine u Tursku izvezu 6.000 tona svežeg i rashlađenog mesa i 1.000 tona termički obrađenog mesa. Osim ovoga, političari iz BiH će pregovarati i sa Rusijom oko izvoza mesa i kvota koje mogu dobiti domaći proizvođači. U planu je i i povećanje kvote za izvoz mesa za Tursku koje bi trebalo da bude 15.000 tona godišnje umesto sadašnjih oko 7.000 tona.
TUZLANSKI AERODROM
Izvoz mesa za Tursku sa sada se odvija samo preko tuzlanskog aerodroma, jer je, kao najbolji, prošao prošle godine na tenderu.
Banjalučki aerodrom namerava ove godine da uloži oko 7 miliona KM u modernizaciju aerodroma i kargo kapaciteta kako bi imali mogućnost dobijanja čitavog niza poslova za transport robe.
Iz Republike Srpske su više puta upozoravali da procedura za dodelu tendera samo tuzlanskom aerodromu nije po propisima i da je on favorizovan, ali su ove optužbe odbačene u Ministarstvu ekonomskih odnosa i trgovine.
AFERA
Turska je prošle godine, na tri meseca, blokirala izvoz mesa iz BiH jer je otkriveno da meso koje dolazi iz BiH zapravo potiče iz Južne Amerike, a da je uvoženo u BiH pa slato kao domaće u Tursku. Zbog toga su turski inspektori obišli BiH i na terenu se uverili ko proizvodi i šalje domaće meso za Tursku, a ko ne.
BROJKE
66 miliona KM vrednost mesa izvezenog u Tursku 2016.
7.000 tona godišnja kvota za izvoz mesa iz BiH u Tursku
Večernje novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ko ce da salje meso sa banja luckog aerodroma nije lud. Aerodrom se treba pod hitno ukinuti da nas ne uvede u vece duznicko robstvo! Dadnite pare sirotinji a ne lopovima!