BANJALUKA, Iako evropska međubankarska kamatna stopa – euribor u posljednje vrijeme bilježi rast, kamatne stope na kredite u bankama u Republici Srpskoj za sada miruju.
U bankama kažu da neće povećavati kamatne stope, bez obzira na vrijednost euribora.
Rajfajzen banka do kraja godine nema u planu povećanje kamata.
– Banka je lani smanjivala kamatne stope na kredite u otplati u skladu sa promjenom vrijednosti šestomjesečnog euribora na referentne datume definisane pojedinačnim ugovorima o kreditu – kazali su u Rajfajzen banci.
U Hipo Alpe Adrija banci kažu da krajem decembra usklađuju svoje indikatore, te da do tada neće mijenjati kamate.
– Banka zadržava pravo da u vanrednim situacijama i finansijskim potresima na globalnom tržištu može da usklađuje indikatore u skladu sa tržišnim realnostima – rekli su u ovoj banci.
U NLB Razvojnoj banci još uvijek ne znaju da li će povećavati kamate.
– U posljednje vrijeme kamatne stope imaju tendenciju pada. Banka kamate na kredite, kod kojih iznos kamate zavisi od kretanja euribora, mijenja svakih šest, odnosno 12 mjeseci – kažu u NLB Razvojnoj banci.
Predsjednik Sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista Republike Srpske “SWOT” Aleksandar Ljuboja kaže da je jedan od razloga zbog kojih banke, bez obzira na rast euribora ne povećavaju kamate, strah da ne izgube klijente.
– Ako neka banka odluči da ignoriše rast euribora i ne povećava kamatne stope, to se može protumačiti i kao jedan vid razumijevanja banaka za trenutnu ekonomsku situaciju u kojoj se nalazimo – rekao je Ljuboja i dodao da je ovo način i da se izbjegne dodatno opterećivanje klijenata, jer su uslovi za poslovanje sve teži, a izdaci sve veći.
Nepovećanje kamatnih stopa, istakao je, može biti i način privlačenja novih klijenata.
– Na visinu kamatnih stopa prije svega utiču ponuda i potražnja na tržištu, ali i rizik zemlje. U kriznim vremenima cijene kapitala rastu, a mi još uvijek ne znamo da li smo usred krize ili smo je prebrodili. Postoje oprečna mišljenja – rekao je Ljuboja i dodao da su kamatne u Srpskoj niže nego u Srbiji i Hrvatskoj.
Agencija za bankarstvo
U Agenciji za bankarstvo Republike Srpske kažu da visina kamatnih stopa u bankama nije određena zakonom ili podzakonskim aktima, nego njihovu visinu diktira isključivo bankarsko tržište. Objašnjavaju da svaka banka pojedinačno na osnovu svojih analiza i procjena rizika donosi odluke o visini kamatnih stopa.
– Za devet mjeseci ove godine u RS je zabilježen pad kamatnih stopa. Prosječna kamata lani je iznosila 10,06 odsto, dok je u septembru ove godine smanjena za 0,39, na 9,15 odsto. Glas Srpske