BANJALUKA, Najavu Udruženja banaka BiH o povećanju kamatnih stopa na kredite u ovoj godini trebalo bi tumačiti kao tendenciju prilagođavanja evropskim kamatnim stopama, u odnosu na ranije godine, kada su kamatne stope imale znatan pad, kaže sekretar banjolučke kancelarije Udruženja banaka BiH, Mićo Vračar.
– Osnovni razlog rasta kamatnih stopa jeste povećanje cijene kapitala na svjetskoj berzi, koja je izražena preko euribora. Od kretanja euribora zavisiće i rast kamatnih stopa – kaže Vračar. On dodaje da su svi kreditni aranžmani u BiH, kao i u drugim zemljama, zbog mijenjanja cijene kapitala, varijabilni. Marže u bankama BiH različite su i uglavnom veće nego u nekim drugim zemljama, što je posljedica stanja ukupne ekonomije, zakonodavstva i privrednog ambijenta. Na taj način banke obezbjeđuju povećan rizik u kreditnim aranžmanima, koji je posljedica ukupne ekonomske situacije i ukupnog zakonodavnog ambijenta.
– Ipak, nije realno očekivati pad potražnje za kreditima. Naprotiv, tražnja može samo rasti. Takođe, ne može se ni očekivati da će banke, kao društva kapitala koja posluju profitabilno, na uštrb te profitabilnosti smanjiti kamatne stope – istakao je Vračar. Prema njegovom mišljenju, može se očekivati da će se kamatne stope u BiH mijenjati u skladu s kamatnim stopama u okruženju i približavati se evropskoj zoni.
U bivšoj Cepter banci, sadašnja Volksbank a.d. Banja Luka, kažu da u proteklom periodu nisu povećavali kamatne stope, već da su ih smanjivali u periodu integracije sa sestrinskom bankom, Volksbank d.d. Sarajevo. Trenutno, prosječna kamatna stopa na kredite za stanovništvo u Volksbank a.d. Banja Luka iznosi 7,9 odsto, kaže službenik za odnose s javnošću u ovoj banci, Marina Marjanović.
– Prateći kretanja euribora i naša banka moraće prilagoditi svoje kamatne stope trendu rasta kamatnih stopa na međunarodnom tržištu kapitala – dodaje Marjanovićeva.
U NLB Razvojnoj banci, u odnosu na prošlu godinu, došlo je do blagog povećanja kamatnih stopa, zbog porasta euribor kamatne stope, koja je osnov za formiranje varijabilnih kamatnih stopa prilikom odobravanja dugoročnih kredita, kaže Ljiljana Čičić, portparol ove banke.
U Unikredit banci kamatne stope manje su nego u istom periodu prošle godine i ova banka do sada nije upotrebljavala nepopularnu mjeru retroaktivnog povećanja kamatnih stopa, objašnjava Sanja Nježić, njihov portparol.
– Trenutno, naša banka ima akciju na kamatne stope stambenih kredita, a inače svoje kamatne stope banka formira u skladu sa očekivanjima tržišta – kaže Nježićeva.
Goran Nikičević, menadžer za ljudske resurse u mikrokreditnoj organizaciji “Sinergija”, kaže da će i oni korigovati postojeće kamatne stope, ukoliko se nastavi trend rasta kamatnih stopa njihovih izvora finansiranja.Fokus