BEOGRAD, Samo preduzeća koja uspješno posluju mogu dodatno da se zaduže kod banaka, bez obzira na to da li je riječ o klasičnim kreditima ili onima koje pomaže država.
Koliko zajmovi za privredu koštaju, bankari uglavnom – kriju.
nema javno dostupnih podataka, već se klijenti pozivaju da svrate do banke “oči u oči“. Jer, kamata zavisi od veličine firme, dosadašnje saradnje sa bankom, finansijske situacije u preduzeću, ali i onoga što se nudi kao garancija za otplatu duga.
Zvanični podaci Narodne banke Srbije pokazuju da je prosječna kamatna stopa na investicione kredite na nivou sektora 7 odsto, i to ako je kredit vezan za stranu valutu. Cijena je više nego dvostruka, 15 odsto, ako preduzeće zajmi dinare na duži rok. Kod kratkoročnih zajmova, prosječne stope stope su 7,8 odsto za evre, odnosno više od 17 odsto za dinarske kredite.
Mimo kamatne stope, najveći problem kod zaduživanja je obezbjeđenje takvog kredita.
Kod kratkoročnih zajmova, koji moraju da se vrate za godinu, odnosno dvije, nije izričito naglašeno da firma ne smije da ima gubitke u posljednje dvije godine. Kamata je tri, odnosno 4,5 odsto. Ovi uslovi važili su za ovogodišnji program kreditiranja Fonda za razvoj. Koliko sredstava i po kojoj cijeni će biti plasirano u 2013. tek treba da bude poznato.
“Cijena kapitala u Srbiji i sve kamate na kredite, izuzev Fonda za razvoj i subvencionisanih zajmova države, za srpsku privredu su neizdrživi”, ukazuje i Miloš Bugarin, predsjednik Privredne komore Srbije. – Firmama ne omogućavaju ni puko preživljavanje.
Kada je riječ o subvencionisanim kreditima, i u 2013. bi država trebalo da pomogne privrednicima da plate kamate na zajmove za održavanje likvidnosti. Doduše, na njih mogu da računaju samo najbolji dužnici.
“Država je ove godine izdvojila 1,3 milijarde dinara za subvencionisanje kamata po ovim kreditima”, rečeno je u Ministarstvu finansija i privrede.
“Sljedeće godine planira se nastavak ovog programa, a uredba sa uslovima pod kojima će preduzeća moći da koriste kredite biće objavljena početkom 2013. godine”.
Ove godine, ko je imao sreće da zajmi “parče“ od 1,1 milijarde evra, koliko su banke u 2012. plasirale pod subvencionisanom kamatom, mogao je jeftinije da prođe. Kamatne stope na ove kredite bile su na nivou referentne kamatne stope za dinare, odnosno 11,25 odsto, i 3,5 odsto za devize, ali je rok otplate bio do 18 mjeseci. Novosti