ZAGREB, Kamate da desetogodišnje hrvatske obveznice dostigle su sedam odsto, dok su početkom septembra iznosile 6,3 odsto.
Iako to nije skok kakav su doživjele Italija i Španija, nova vlada će iduće godine, ako krene s uvjeravanjem ulagača da joj posude novac makar i uz kamatu od sedam odsto, morati da ponudi uvjerljiv plan održivosti javnih finansija – piše “Jutarnji list”.
Zbog snažnog rasta cijene zaduživanja, Evropska centralna banka u srijedu je počela da kupuje vrijednosne papire Italije, Španije i Portugala.
Cijena zaduživanja raste i zemljama za koje se do juče vjerovalo da im se to ne može dogoditi, poput Austrije i Holandije. Kamate na desetogodišnje austrijske obveznice, na primjer, dostigle su 3,6 odsto, dok su prošle sedmice iznosile 3,4 odsto. Glavni razlog su mogući problemi bankarskog sektora zbog izloženosti italijanskim i grčkim obveznicima.
Kako bi vratila povjerenje tržišta u zemlju i obranila najveći kreditni rejting AAA, austrijska vlada najavila je da će smanjiti potrošnju i budžetski deficit.
Majk Ridel, menadžer fonda za državne obveznice MiG’s, rekao je za Gardijan da ulagači rasprodaju i francuske obveznice, jer je zemlja blizu gubitka najviše ocjene rejtinga.
Čak i Holandija, koju je tržište gledalo kao drugu najjaču zemlju evrozone, našla se pod pritiskom. Ulagači sada traže sigurnija utočišta izvan zone. Jedno od njih je Švajcarska koja je posljednje šestomjesečne trezorske zapise prodala po cijeni od -0,3 odsto.
To znači da ulagači plaćaju švajcarskoj vladi privilegiju da zemlji mogu posuditi novac. Cijena zaduživanja pala je i za druge zemlje izvan evrozone, Švedsku i Dansku.
Pod posebnim svjetlom rejting agencija našla se Mađarska koja svoje obveznice već plaća po cijeni višoj od osam odsto. Slabljenje valute i veće potrebe zaduživanja povećale su javni dug na 82 odsto BDP-a, premda je cilj vlade bio da smanjenje duga do kraja godine na 73 odsto.
Ulagači su počeli sumnjičiti i Sloveniju ne samo zbog ekonomskih pokazatelja, već i zbog političke neizvjesnosti.
Među zemljama srednje i istočne Evrope najbolje se drži Češka, kojoj je čak povećan rejting.