BEOGRAD, U Srbiji su i dalje paprene cijene kredita, a najskuplje je korišćenje pozajmice po tekućem računu, jer se kamate kreću od 21,95 do 38,42 odsto godišnje, dok ulazak u “crveni” minus košta od 24,95 do nevjerovatnih 98 odsto! Rekorder u kazni za nedozvoljeno prekoračenje na tekućem računu ima Čačanska banka. Odmah iza nje je KBC banka sa 79,58 odsto.
Ovo su podaci koje je saopštila Narodna banka Srbije na osnovu ankete koja je sprovedena među bankama. Bankari su sami dostavljali centralnoj banci iznose kamatnih stopa koje su primjenjivali do juna ove godine, kao i kada su ih i pod kojim uslovima mijenjali.
– Kod banaka koje kamatnu stopu na stambene kredite utvrđuju u skladu sa svojom poslovnom politikom, ili nude kredite sa ugovorenom fiksnom kamatom, prosječna kamata je na kraju juna iznosila 8,58 odsto, što je za 0,09 odsto manje negu na kraju marta ove godine – kažu u NBS. – Kamatne stope su se kretale od 5,90 do 12 odsto, pri čemu je kod četiri od sedam banaka taj raspon bio između šest i devet odsto. Novoodobrenih zajmova u “švajcarcima” nema.
Banke koje kamate na stambene kredite određuju na osnovu referentne kamate, odnosno euribora i libora i marže, zaračunavali su prosječnu maržu od 5,41 odsto. Kamatna marža se do kraja juna kretala od 2,90 do 9,20 odsto, od čega je najveći broj banaka, čak 12, imalo maržu u rasponu od četiri do šest odsto. Maržu su smanjile Kredi agrikol i KBC banka, dok je Vojvođanska banka povećala.
– Prosječna kamatna stopa na potrošačke kredite vezane za evro do kraja juna je iznosila 15,96 odsto. Ali, ima banaka koje su primjenjivale niže kamate od 12,75 odsto, kao na primjer Eurobanka EFG, a neke, više kamate do 22 odsto godišnje, kao OTP banka – navodi se u izvještaju centralne banke. – Kada su u pitanju dinarske pozajmice, kamate su se kretale od 19 do 26 odsto godišnje. Prosječna kamata na gotovinske zajmove je do juna bila 16,10 odsto. Najniža je iznosila 12,96 odsto i primjenjivala ju je Findomestik banka, a najviša 20,20 odsto kod Kredi banke iz Kragujevca. Jedino je grčka Euro banka EFG u svojoj ponudi imala keš kredite vezane za švajcarske franke po kamati od 20 odsto.
Promjena
U drugom tromjesečju ove godine, prema podacima NBS, nije bilo promjene kamatnih marži na stambene kredite u korišćenju. Kod dinarskih potrošačkih i gotovinskih kredita u opticaju Inteza je smanjila kamate za po dva odsto. Novosti