MEKSIKO SITI, Kriza u evrozoni predstavlja tempiranu bombu koja prijeti svijetu i međunarodna zajednica mora djelovati brzo i agresivno da bi je deaktivirala, kaže predsjednik Meksika Felipe Kalderon.
Meksički predsjednik je povukao paralele sa krizom u Meksiku 1995. godine, ponudivši lekcije evropskim zvaničnicima.
Rješenje meksičke krize bilo je moguće jer je zemlja brzo krenula u dalekosežne i duboke fiskalne reforme, bez obzira na “ekonomsku bol” koju je to moglo da izazove, oslonivši se na veliku međunarodnu finansijsku pomoć, prvenstveno SAD-a.
Isti principi trebalo bi da se primjene u problematičnim zemljama evrozone, iako će prisutnost zajedničke valute i nedostatak mogućnosti devaluacije zahtijevati veću akciju, smatra meksički predsjednik i dodaje da “svijet ima tempiranu bombu i ta bomba je u Evropi”.
Kalderon je poručio da je za potpuni oporavak Evropi potrebna realna depresijacija evra. On smatra da bi takva depresijacija trebalo da bude značajna, ali nije precizirao koliko.
Upoređujući evropsku krizu sa situacijom u Latinskoj Americi prije dvije decenije, Kalderon zajedničku evropsku valutu vidi kao nedostatak. “U 1980-ima i 1990-ima nismo imali ograničenje jedinstvene valute”, rekao je on.
Meksička devaluacija i fleksibilne valute u regionu su omogućile toj zemlji da smanje plate i ostale troškove u relativnom smislu, kazao je i dodao da u Evropi “ne možete depresirati troškove” ili preduzeti druge korake za poboljšanje konkurencije.
Evropska kriza takođe treba da predstavlja imperativ svjetskoj zajednici da ojača međunarodne institucije kao što su MMF i Evropski fond za finansijsku stabilnost, kazao je Kalderon i pozvao je na čvršću i globalno koordiniranu finansijsku regulaciju prije nego što to postane skuplje uraditi u budućnosti, prenose agencije.