BANJALUKA, Kompanija “Kaldera” iz Maglajana kod Laktaša dobila je koncesiju Vlade i gradiće tri hidroelektrane na rijeci Bistrici, a u fazi je dobijanje dozvole za četvrtu mini hidroelektranu na rijeci Janjini u opštini Čajniče, rekla je danas ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić.
Golićeva je naglasila da će u izgradnji hidroelektrana biti korištena isključivo domaća oprema i dodala da je “Kaldera” treća fabrika u svijetu koja ima licencu “Simensa” i radi sve prema tehnologiji te kompanije i prema standardima koje zahtijeva Evropska unija.
Prilikom današnje posjete ovoj kompaniji Golićeva je rekla da će svi investitori koji budu ulagali u Republiku Srpsku i koji se budu bavili izgradnjom hidroelektrana moći da koriste proizvode jedne sigurne kompanije kakva je “Kaldera”.
Golićeva je istakla da “Kaldera” namjerava da proširi svoje proizvodne kapacitete, te da sarađuje sa Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, od kog je dobila licence za izradu tehničke dokumentacije kada su u pitanju svi elektro radovi.
Ona je poželjela uspjeh menadžmentu ove kompanije i da nastave da šire svoje kapacitete, dodavši da će resorno ministarstvo podržati sve kompanije koje će zapošljavati veliki broj radnika, što je slučaj sa `Kalderom`.
“`Kaldera` je društveno odgovorna kompanija koja zapošljava 213 radnika, od čega više od 32 radnika sa višom i visokom stručnom spremom”, rekla je Golićeva i dodala da se kompanija ove godine prijavila Zavodu za zapošljavanje i tražila pripravnike sa visokom spremom, što je činila i prethodnih godina.
“Kompanija posjeduje ISO standard 14 000, sertifikat kojima se daje značaj na zaštiti životne sredine, i strogo vodi računa o zdravlju zaposlenih i zaštiti životne sredine i izvan proizvodnih prostora”, rekla je Golićeva.
Vlasnik kompanije “Kaldera” Milenko Čičić podsjetio je da je kompanija sa radom počela 1991. godine.
“Proizvodni dio `Kaldere` je jedna moderna savremena fabrika koja koristi sve blagodeti svjetske tehnologije i to je prva kompanija sa ovih prostora koja je shvatila da bez velikih korporacija kao što je `Simens` ne možemo ići naprijed, jer to su velike kompanije koje daju ogromna sredstva za razvoj”, rekao je Čičić.
On je istakao da “Kaldera” prati svjetske tehnologije, zapošljava domaće ljude, ispunjava sve obaveze prema svojim radnicima i društvu.
“Mi koristimo kredite države, banaka, sve moguće olakšice i podsticaje domaće proizvodnje. Domaća proizvodnja mora da ima podršku i domaće politike i domaće privrede”, rekao je Čičić.
Izvršni direktor kompanije “Kaldera” Drago Stanivuković istakao je da je podrška ministarstva i institucija jako važna jer se, kako je naveo, danas nije lako baviti proizvodnjom i njenim razvojem.
Stanivuković je pojasnio da “Kaldera” sarađuje sa “Simensom” 15 godina te da se licencna proizvodnja odnosi na oblasti srednjeg i niskog napona i telekomunikacija. Srna