BEOGRAD, Administracija na lokalnom, centralnom i pokrajinskom nivou je preglomazna, što je opterećujuće za realnu ekonomiju u zemlji, a Nacrtom zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave biće omogućen njen efikasniji i transparentniji rad, izjavila je juče ministarka regionalnog razvoja i lokalne samouprave Srbije Verica Kalanović.
“Nacrtom zakona predviđeno je uvođenje i uređenje sistema u zapošljavanju u radnim odnosima službenika na lokalnom i pokrajinskom nivou”, rekla je Kalanović novinarima, nakon predstavljanja nacrta tog zakona u Sava centru.
Na prezentaciji nacrta rečeno je da će tim aktom biti najprije uređeno zapošljavanje na transparentan način i izbor najboljih kandidata, mogućnost napredovanja i nazadovanja, nagrada za postigunute rezultate, biće regulisana prava i odgovornosti zaposlenih, disciplinski prekršaji za one koji posao ne obavljaju kako treba.
Kalanović je navela da je taj zakon važan i u procesu približavanja EU i da je tokom njegove izrade Mnistarstvo imalo podršku Evropske komisije i Savjeta Evrope, jer kako je kazala, “nema uređenog društva bez kvalitetne i efikasne administracije”.
“Jedan od pravaca i mjera koje se predviđaju je i pravljenje analize ukupnog broja zaposlenih u administraciji i prijedlozi za njeno smanjenje i podizanje efikasnosti. Ovaj zakon ide u tom pravcu”, rekla je Kalanović.
Prema njenim riječima, administracija u Srbiji ima veliki broj zaposlenih u odnosu na evropske standrde i mora zajednički raditi na promjenama.
Najveći dio odgovornosti za stanje u lokalnoj administraciji, kako je rekla, ima država, jer ne postoji nijedno zakonsko rješenje koje na cjelovit način reguliše radne odnose u jedinicama lokalne samouprave.
Ona je podsjetila da je 2005. godine donijet Zakon o državnim službenicima koji se odnosi na dobar dio republičke administracije, a lokalna administracija nije bila time obuhvaćena i njen rad se “naslanjao” na zakon iz 1991. godine.
Predviđeno je da javna rasprava traje bar 21 dan kada su u pitanju ovakvi, sistemski zakoni, podsjetila je ministarka, dodajući da očekuje da će nacrt u julu biti usvojen na vladi, a potom i poslat u skupštinu.
Državni sekretar Ministarstva regionalnog razvoja Srbije, Edi Majstorović, rekao je da će javna rasprava zvanično početi u ponedjeljak i da je u odnosu na prvobitnu verziju koja je bila načinjena prošlog ljeta, ona sada znatno unapređena.
Sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Vlade AP Vojvodine, Branislav Bugarski, rekao je da zakon prepoznaje specifičnosti i različitosti pokrajine, i da predstavlja dobar primjer kako administracija treba da izgleda.
Cilj zakona je, kako je naveo, da se unaprijedi efikasnost i stvori dobra javna administracija, odnosno transparentnija i profesionalnija lokalna samouprava.
Bugarski je podsjetio da svaka opština treba do 1. januara 2015. godine donese Strategiju razvoja, da osnuje Kancelariju za lokalni i ekonomski razvoj, kao i servis zahvaljujući kome će problemi građana moći da se riješe u roku od 48 sati.
Generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), Ðorđe Staničić, rekao je da je uložen vekliki napor u izradi teksta nacrta zakona i da je važno da se evropski principi primjenjuju u domaćem zakonodavstvu.
Novine predviđene tim aktom su, kako je rekao, objektivno ocjenjivanje zaposlenih službenika, stručno usavršavanje, disciplinske mjere, transparentnost konkursa za zapošljavanje.
Šef operacija Delegacije EU u Srbiji, Hose Gomez Gomez, rekao je da je efikasna i odgovorna javna uprava temelj svakog demokratskog društva.
On je izrazio očekivanje da će ovim zakonom moći da se doprinese transparentnijoj upravi, koja će dobro funkcionisati, ali i modernoj administraciji koja će imati kvalifikovane službenike.
Pored tog zakona, važno je i donošenje zakona o platama za zaposlene na lokalnom nivou, rekao je on.
Učesnici skupa u Centru sava ocijenili su da je važno da se zakon usvoji, jer nedostaje moderan akt koji reguliše odnos zaposlenih u lokalnim samoupravama, a u cilju pružanja usluga građanima na najbolji način. Tanjug