BEOGRAD, Američka privredna komora /AmCham/ u Srbiji sprovela je istraživanje među svojim članicama o nepohodnim reformama za poboljšanje privrednog ambijenta.
Istraživanje je pokazalo da su prioritieti u sprovođenju refomi koje bi doprinijele stvaranju pogodnijeg poslovnog ambijenta: veće zapošljavanje mladih, povećanje likvidnosti u privredi, reforma ključnih zakona, kao i suzbijanje sive ekonomije.
Cilj tog istraživanja bio je da se identifikuje koje su najbitnije regulatorne i strukturne reforme čije sprovođenje bi doprinijelo poboljšanju i stvaranju pogodnijeg ambijenta za poslovanje, rekla je izvršna direktorka AmChama Maja Piščević za Tanjug.
“Dobijeni rezultati su vrlo zanimljivi, ali su naravno oni ukazali na ključne probleme koji postoje u srpskoj privredi, a mogu se grupisati kao regulatorni, institucionalni problemi i problemi određenih politika”, navela je Piščevićeva.
Ona je rekla da je tokom istraživanja od značajnog broja članica AmChama dobijena potvrda da postoji optimizam za budući period, posebno u pogledu novih zapošljavanja u njihovim djelatnostima.
Među regulatornim reformama na kojima je važno raditi su izmjene zakona o radu, planiranju i izgradnju, kao i naknadama za upotrebu javnih dobara, dodala je ona.
U veće probleme, kako je rekla Piščević, spadaju borba protiv sve ekonomije, kao i velike institucionalne reforme poput reformi inspekcijskih službi u okviru državne uprave, koje itekako dotiču na različite načine sve kompanije koje su obuhvaćene istraživanjem.
Veliki izazov je i reforma pravosuđa, ne samo radi primjene i zaštite zakona o radu već u širem smislu radi zaštite ugovora u privredi i to je jedno od pitanje koje strani, ali i domaći investitori uvijek postavljaju kada razmišljaju o investiranju u zemlju, ukazala je Piščevićeva.
Takođe, istraživanje je pokazalo da je važna i reforma obrazovanja, posebno zbog privatnog sektora.
“To ne može da čeka, moderno tržište zahtijeva nove vještine, nova znanja i mi želimo da pomognemo Vladi Srbiji, Ministarstvu prosvjete da se brže i energičnije uspostavi saradnja i osluškuje koje su to potrebe tržišta i generišemo mlade stručnjake da se angažuju u različitim oblastima”, rekla je Piščević.
Istraživanje sprovedeno među članicama AmChama biće predstavljeno sutra /17.decembra/ na okruglom stolu u Beogradu.
Piščevićeva je rekla da je veoma važno što su učeće najavili prvi potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, ministri privrede i finansija Srbije Saša Radulović i Lazar Krstić, kao i šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport. Tanjug