– Narodni poslanik i direktor banjalučkog Gradskog groblja Nedeljko Milaković sklapa ugovore sa skupljim ponuđačima tako što ponude isporuku za „0,0833“ i „0,13“ dana
– Vukajlović: Očito „namještanje“ tendera za odabrane firme
– Kremenović: Žalite se ispostavama Kancelarije za žalbe u Banjaluci i Mostaru koje nisu formirane!
BANJALUKA, Gradsko groblje Banjaluka na tenderima za nabavku pogrebne opreme izabralo je ponuđače koji su ponudili rokove isporuke od „0,0833 dana“ i od „0,13 dana“ što je bilo presudno da pobijede na tenderima iako su bili znatno skuplji od ostalih dobavljača koji su ponudili isporuku za minimalno propisanih „jedan dan“.
Iz tenderske dokumentacije koja u posjedu poslovnog portala CAPITAL.ba Gradsko groblje je u jednom od lotova za godišnju nabavku pogrebnih sanduka izabralo skupljeg ponuđača „BB“ Laktaši, koji je presudne bodove dobio na nevjerovatnim rokovima za isporuku i plaćanje isporučene robe.
Firma „BB“ Laktaši je velikodušno ponudila da joj isporučena roba u vrijednosti bude plaćena u roku od „720 dana“ ili skoro poslije dvije godine. Nije tenderskoj komisiji Gradskog groblja bilo sumnjiv ni drugi ponuđeni rok firme „BB“ da ponudi rok isporuke od 0,0833 dana, iako je prema tenderskoj dokumentaciji obračunska jedinica za isporuku „DAN“, a ne čas ili dijelovi dana.
Poštivajući zahtjeve iz tenderske dokumentacije drugi ponuđač je ponudio minimalni rok isporuke od „1 DAN“ i nižu cijenu, ali to mu nije pomoglo.
U drugom lotu, takođe je pobijedio skuplji ponuđač SZTR „Markočević-G“ Teslić koji je ponudio rok isporuke od “0,13 dana”.
Drugi ponuđači kažu da su ovakvi rokovi isporuke namješteni, jer u Gradskom groblju nisu drugačije mogli izabrati njihove favorite, odnosno rokovi su dopisani nakon otvaranja ponuda, kada su vidjeli da su drugi ponudili minimalni rok od “jedan dan”, te Groblju nije preostalo ništa drugo, već da navedu da će “njihove” firme, isporuku izvršiti u promilima dana.
Vukajlović: Očito kršenje Zakona o javnim nabavkama
Igor Vukajlović iz udruženja građana „Tender“ smatra da se ovde radi o jasnom kršenju Zakona o javnim nabavkama BiH. „Rok isporuke se morao ponudi u danima, odnosno minimalni rok isporuke je trebao biti dan, a ne dijelovi dana. U suprotnom Gradsko groblje je trebalo od ponuđača zatražiti isporuku sa obračunskom jedinicom od „jedan čas“. Komisija za vrednovanje ponuda dužna je odbaciti ponudu za koju procijeni da nije u skladu sa zatraženim uslovima sa obrazloženjem da nije validna ili je trebala ovu ponudu vrednovati kao da je ponuđen jedan dan isporuke“, objasnio je Vukajlović za CAPITAL.
On ističe da se upravo na ovaj način kroz nerealne rokove isporuke i plaćanja „namješta“ najveći broj javnih nabavki. Ponudi se izrazito dug rok plaćanja, dobije najveći broj bodova, a kada pobijedi bude isplaćen znatno prije tog krajnjeg roka, pa čak često i avansno, što je nekoliko puta konstatovala i Služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske.
„Flor“: Opljačkani milioni
Iz firme „Flor“ Čelinac koja je bila najpovoljniji ponuđač na nekoliki izgubljenih lotova na tenderima Gradskog groblja dostavili su nam objašnjenje kako je, kako tvrde, ova nabavka „namještena”.
„Pred ponuđačima su javno otvorene koverte sa ponudama. Međutim, nama su pročitali samo ko je ponudio koju cijenu. Rokove niko nije spominjao. Namjerno, jer su vidjeli da neće proći njihov favorit. Kasnije su izmijenili ponuđene rokove plaćanja, ali pošto smo mi ponudili najniži rok od jednog dana, ništa im drugo nije preostalo nego izigravanje zakona, pa da napišu da je rok isporuke 0,0833 i 0,13 dana. Kada su u pitanju rokovi isporuke, takođe su napravili prepravke što je očito, jer isti ponuđač na različitim lotovima, nudi različite rokove plaćanja, pored toga koji proizvođač može sebi dozvoliti danas luksuz da plati PDV na izdatu fakturu i da čeka da mu se plati za dvije godine? Sve je to urađeno kako bi pobijedio ponuđač koji je ponudio 30 odsto veću cijenu. Taj uhodani sistem javnih nabavki u Gradskom groblju traje osam godina, tokom kojih su namještani tenderi višemilionske vrijednosti“, kažu u „Floru“ dodajući da su se žalili na zaključak Kancelarije za razmatranje žalbi BiH koja se proglasila nenadležnom.
Kremenović: Žalite se kancelarijama kojih nema!
Učesnici su se žalili Kancelariji za razmatranje žalbi BiH, ali direktor Ostoja Kremenović se proglasio nenadležnim jer vrijednost nabavke manja od 800.000KM.
U odgovoru, Kremenović je napisao da je prema novom Zakonu o javnim nabavkama njegova Kancelarija nadležna za žalbe po nabavkama veće od 800.000 KM, a ispod tog iznosa nadležne su ispostave Kancelarije u Banjaluci i Mostaru koje nisu uspostavljene!!!
„Imajući u vidu da Ispostave KRŽ u Banja Luci i Mostaru na dana donošenja ovog zaključka nisu uspostavljene, te da na osnovu važećeg Zakona nije utvrđeno da li je za rješavanje predmeten žalbe nadležan KRŽ –Ispostava Banjaluka ili URŽ –Ispostava Mostar, odlučeno je kao u dispozitivu ovog zaključka“, navodi se u Zaključku Kancelarije za žalbe BiH.
Milaković izbjegava odgovor
Od direktora Gradskog groblja Nedeljka Milakovića, koji je i poslanik u Narodnoj skupštini RS, ni poslije osam dana nismo dobili obećani odgovor na poslana pitanja da objasni kako biraju dobavljače pogrebne opreme.
U Gradskom groblju nam je jedino potvrđeno da je direktor vidio pitanja, ali ih je Milaković očito odlučio ignorisati.
CAPITAL: Siniša Vukelić