BEOGRAD, Građani koji su na rubu bankrota moraju da osmisle dugoročnu strategiju na putu do izlaska iz duga, savjetuju stručnjaci koji se bave ovom problematikom širom svijeta.
Američki analitičari ustanovili su novu strategiju za borbu sa dugovima koju su nazvali „snježna grudva”. Na osnovu studije koja je obuhvatila 4.200 osoba koje su bile praktično pred bankrotom ustanovljeno je da građani treba najprije da otplaćuju manje dugove – račune za komunalije, kartice, dozvoljene minuse…
– Rješavanje tih manjih zaostataka otvara veće šanse za sveukupan izlazak iz minusa. Nije bitna količina novca koju ste otplatili. Bitna je količina računa ili kredita koje ste otplatili. To je najbolji pokazatelj hoće li se osoba izvući iz dužničkog ropstva – objasnio je Dejvid Gal, vođa studije.
Pritisak na banke
Koliko god ovo djelovalo logično i na prvi pogled lako, analitičari iz Srbije ocjenjuju da američki recept ne bi mogao u potpunosti da se preslika na dužnike u ovoj zemlji.
– Krene “snježna grudva”, pa te zatrpa lavina – našalio se ekonomista Miladin Kovačević i nastavio u ozbiljnom tonu: – Uz dužno poštovanje prema njihovim stručnjacima, ne vidim nikakav smisao ove strategije. Naime, svaki račun i svaki kredit ima datum kada dospjeva na naplatu, pa nije moguće jedan otplaćivati, a ostale ostaviti po strani. Ali da nekim čudom čovjek uspije i da otplati recimo dvije kreditne kartice, kojim novcem će otplatiti ostale dugove? Osim tog eventualno psihološkog momenta da dužnik zna da ima jedno zaduženje manje, ne vidim nikakvu konkretnu korist od ove logike – zaključio je Kovačević.
Problemom otplate dugova sve zaduženijih građana bave se i mnogi drugi svjetski i evropski stručnjaci, a među njima je hrvatski analitičar Predrag Bejaković sa Instituta za javne finansije, koji nudi rješenje malo primjenjivije regionalnom području. On savjetuje da ukoliko građani već kasne sa plaćanjima, prvo treba da podmire dug sa većom kamatom.
– Najskuplji kredit ili dug plaćajte prvi, jer će zaduženje po njemu narasti više. Radije odložite račun sa nižom kamatom – tvrdi Bejaković.
Njegov savjet je i da se prvo plaćaju oni komunalni dugovi, jer će se ukidanje tih usluga prvo osjetiti.
– Raspitajte se koji isporučilac usluge je najstroži i ko bi mogao prvi da prekine sa isporukom. Struja, voda, telefon, razni energenti i komunalije ne podliježu istovremenim sankcijama ukoliko ih ne platite – predlaže Bejaković.
S tim u vezi, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže da u Srbiji oni koji neredovno plaćaju račune nerijetko dobijaju mogućnost na razne popuste. Tako ispada da se nagrađuju oni koji kasne u otplati.
Prema Savićevom mišljenju, država Srbija treba da izvrši svojevrstan pritisak na banke, koje će malo da prikoče i naprave jedan kompletan reprogram dugovanja građana i privrede.
Pažljivo planirajte
Stručnjaci iz Srbije takođe savjetuju da građani obavezno osmisle strategiju. Kao prvi korak predlaže se popisivanje svih troškova, a istovremeno se insistira i na komunikaciji sa bankom. Press