BEOGRAD, Kurs domaće valute se zaustavio na 83,70 dinara za jedan evro. Tako se njegova vrijednost odmakla od 85 dinara, što se poslednjih sedmica pokazalo kao psihološka granica koja je izazivala priličnu zabrinutost, kako kreatora naše monetrane politike, tako i kod običnih građana i to posebno onih koji vraćaju kredite indeksirane u stranoj valuti, a to su baš evri. Šta će biti sutra, hoće li ubuduće nastaviti da jača dinar, kao što je to bilo prošle godine, ili evro? I koliko bi zajednička evropska valuta mogla ubuduće da košta: 80 dinara, koliko je bila ljetos, ili 100-120 dinara, koliko mnogi stručnjaci smatraju da je realno.
Glavni parametri koji utiču na kurs dinara su ponuda i tražnja deviza, obim deviznih rezervi i ciljana bazna inflacija za ovu godinu. Baš ovaj treći činilac će biti ono što će u najvećoj mjeri opredjeliti nivo kursa. Jer, Narodna banka Srbije ima zakonsku obavezu da održi rast cijena u predviđenim okvirima, a za 2008. to je između 3 i 6 posto. Samim tim i dinar bi mogo da kliza u tim okvirima, jer bi značajnija depresijacija dinara prema evru uticala na to da se projektovana inflacija prekorači. NBS je već u prva dva meseca pokazala da ima namjeru da poštuje svoju zakonksu obavezu, pa je referentna kamatna stopa pomjerena po drugi put i dosegla je 11,50 posto.
Već nekoliko godina ekonomski stručnjaci opominju da uzrok inflacije u Srbiji koja posredno utiče na dinar nije u monetarnoj sferi, već u fiskalnoj, te da je NBS prinuđena da svojim mjerama gasi inflatorne trendove koje je izazvala rastrošna država. Iz ministarstva finansija Srbije prošlog mjeseca je stigla infomacija da je u državnoj kasi zabilježen suficit od 12,7 milijardi dinara. Počelo je da se štedi, ali šta će biti sutra? Goran Nikolić iz Privredne komore Srbije smatra da će NBS ovom politikom uspjeti da obuzda inflaciju, pa samim tim i da utiče na kurs, što bi bilo dobro. Međutim, ima i drugih mišljenja.
– Mislim da bi u ovom trenutku bilo realno da evro vredi 120-130 dinara – kaže vlasnik i direktor Instituta za tržišna istraživanja Miloje Kanjevac. – Da nije uvijek racionalno biti jak govori i ono što se događa na relaciji Kina – SAD. Amerikaci već duže zahtjevaju da Kina poveća vrijednost juana, što oni odbijaju, jer im jeftina domaća valuta odgovara. Kada bi dinar vredio manje proizvođači u Srbiji bi bili više zainteresovani za proizvodnju i plasman.
– A ovako od ove vrijednosti najviše koristi imaju uvoznici i banke osnovane stranim kapitalom koje taj uvoz najviše finansiraju. Znam da bi nova vrijednost za mnoge bila šok, posebno one koji vraćaju kredite, pa bi prema njoj trebalo ići postepeno – kaže Kanjevac.