SAN FRANCISKO, Prije dvije godine, San Francisko je ponudio kompaniji “Twitter Inc” oslobađanje od poreza na plate tada 400 zaposlenih, da bi spriječio najavljeno preseljenje sjedišta kompanije iz grada.
Taj “kockarski potez” višestruko se isplatio – podstakao je tehnološke kompanije da izaberu San Francisko za svoju bazu i ojačao lokalnu privredu, piše “Bloomberg”.
“Twitter” danas ima 2.000 zaposlenih i poznavaoci berzanskih prilika očekuju da će od inicijalne ponude akcija sakupiti milijardu američkih dolara. Taj potez će, vjeruje se, stvoriti još milionera, poslova i tehnoloških investicija u četvrtom po veličini gradu u Kaliforniji.
Takođe, očekuje se porast cijena nekretnina, što će natjerati dio stanovnika da se isele iz grada.
“Imaćete mnogo ljudi koji će se obogatiti kad se Tviter pojavi na berzi i, ako pretpostavimo da će vrijednost akcija rasti, oni će imati dovoljne resurse da ulažu u sljedeću generaciju tehnologije”, kaže ekonomista Ted Igan.
Smanjena je stopa nezaposlenosti u San Francisku: u avgustu je iznosila 5,6 odsto, za razliku od 9,7 odsto tri godine ranije.
Gebrijel Metkaf, izvršni direktor nevladine organizacije koja se bavi prostornim planiranjem i istraživanjem tržišta nekretnina San Franciska, ocjenjuje da je cijena izgradnje stambenog prostora u tom gradu sada “nekontrolisano skupa”, a da će očekivani skok cijena biti samo nastavak “velikog talasa” povećane potražnje.
Stanovništvo San Franciska, 800.000 ljudi, sad su “spakovani” na sam vrh poluostrva: grad je dugačak samo 11 kilometara – koliko je i širok. Poslije Njujorka, to je najgušće naseljen grad u Sjedinjenim Državama.
Cijena prosječne kuće skočila je za 18 odsto za samo godinu dana – u avgustu je iznosila 825.000 dolara, a u isto vreme lane bila je 700.000.
Prosječan stan koštao je 630.000 dolara u avgustu 2010, dok je avgusta ove godine ta cijena dostigla 810.000, pokazuju statistički podaci agencije “DataQuick” iz San Dijega.
Ekonomista Igan ukazuje da je takav skok cijena nekretnina posljedica činjenice da praktično ne postoji stambeni prostor koji je na raspolaganju.
“Twitter” je 2011. planirao da se preseli iz San Franciska i gradonačelniku Edu Liju saopštio da će gradske takse, zasnovane na veličini kompanije, zaustaviti njihov razvoj. Nekoliko mjeseci kasnije, San Francisko je ukinuo te takse i “Twitteru” i drugim kompanijama koje su pristale da se presele u centar grada, u kojem je do tada vladao kriminal. “Twitter” se preselio u renoviranu zgradu iz 1930. godine u junu 2012.
Od aprila 2011, još 15 tehnoloških kompanija se preselilo u taj dio grada.
San Francisko bilježi najviši rast zaposlenosti među američkim okruzima i ima radnu snagu od 250.000 ljudi. Informacioni sektor bilježi rast od 11 odsto. Poređenja radi, nacionalni prosjek rasta američke industrije iznosi 1,9 odsto, navodi “Bloomberg”. Tanjug