NJUJORK, Kada Fejsbuk, Grupon ili Zynga izlaze na berzu – investitori stoje u redu, jer tu se “okreću” milijarde, ali nakon prve euforije često kod ulagača uslijedi otrežnjenje.
Kad je prije otprilike godinu dana na berzu išao LinkedIn, najveća svjetska mreža za održavanje poslovnih veza i stvaranje novih kontakata, vladala je prava pomama za njihovim akcijama.
Vrijednost kursa udvostručila se za samo nekoliko minuta nakon prve emisije. Još prije izlaska na berzu LinkedIn je nominalnu vrijednost akcije povećao sa 35 na 45 dolara.
Akcije su rasprodane kao “vruć hljeb”. Kurs se povremeno penjao na 122 dolara. Bila je to uspješna priča kao i kod brojnih drugih internetskih poduzeća prilikom izlaska na berzu.
Ali, snažni rast kursa prati jedan problem: on je najčešće kratkog vijeka i za njegov rast je često zaslužna mašta.
“Kod emocionalnih izlazaka na berzu, kao što je slučaj sa internetskim preduzećima, u igri su brojni investitori koji nemaju pojma”, kaže Dirk Miler, finansijski stručnjak.
Upravo uoči planiranog izlaska Fejsbuka na berzu hiljade korisnika koji nemaju pojma o berzi i koji nikad nisu posjedovali ni jednu akciju, otvorili su depo u banci kako bi kupili akcije Fejsbuka.
Dirk Miler savjetuje da se na takav način ne kupuju akcije: “Ja se kao investitor ne bih upuštao u tako opasnu igru.”
Radilo se o emocionalnim ili racionalnim razlozima, zanimanje za takve izlaske na berzu je izuzetno veliko. Trenutno na Vol Stritu vlada “zlatna groznica”.
Ovih dana Fejsbuk izlazi na berzu. Za akciju bi investitori umjesto 28 do 35 dolara trebali izbrojati 34 do 38 dolara, prenose agencije.