NJUJORK, Kada kupite računar, već nakon prvog pokretanja potrebno je izabrati najbolji način da zaštite uređaj, pogotovo ukoliko ćete ga povezati na internet.
Za korisnike koji se slabije snalaze u ovome napravili smo kratak vodič kako izabrati pravi antivirus, prenose agencije.
Kakav ste korisnik – Sve počinje od operativnog sistema. Najrasprostranjeniji je “Vindouz”, samim tim i najranjiviji. Ipak, za njega postoji najveći broj antivirusa. Sa druge strane Mek računari nisu otporni na viruse, ali ih ima mnogo manje. Tu su i derivati Linuksa, koji su možda najsigurniji. Druga bitna stavka kojom se vodite je način korišćenja. Da li visite na internetu, koristite računar za posao ili samo igrice i filmove. Te stavke su bitne, jer određeni antivirusi crpe jako puno resursa, pa mogu značajno da uspore računar.
Pouzdanost – Antivirus softveri se u neku ruku mogu podijeliti u dvije kategorije, besplatni i oni koji se plaćaju. Iako besplatni nude solidnu zaštitu, ipak ne mogu da se takmiče sa onima za koje ste izdvojili novac. Ukoliko se dvoumite između nekoliko antivirusa, najbolji način za odluku jeste da posjetite neki od nezavisnih sajtova koji rade redovna testiranja ovih softvera. Među najpopularnijim sajtovima su virusbtn.com, westcoastlabs.com/checkmark iavtest.com. Prije instalacije posjetite jedan od ovih sajtova, i pogledajte ocjene antivirusa.
Cijena – Mnogima je ovo jedina karakteristika po kojoj biraju antivirus. Postoji veliki broj besplatnih koji nude prihvatljivu zaštitu, ali naravno da je mnogo bolje imati antivirus za koji ćete izdvojiti novac, ali zauzvrat ćete dobiti bolju zaštitu i tako izbjeći neprijatne situacije sa računarom.
Kaspersky: Internet Security 2013.
Za – Kvalitet zaštite i interfejs
Protiv – Resursi koje koristi
Cijena: 59,95 dolara
Bitdefender: Internet Security 2013.
Za – Kvalitet zaštite
Protiv – Malo komplikovaniji interfejs
Cijena: 69,95 evra
AVG: Internet Security
Za – Preglednost, malo resursa
Protiv – Zaštita nije na najvišem nivou
Cijena: Besplatan