BEOGRAD, Problemi regionalnog razvoja u Srbiji su kompleksni i traju decenijama, pa je važno da se počne sa rješavanjem sistemskih problema i smanjenjem regionalnih razlika kako bi se omogućio društveno-ekonomski razvoj i poboljšali uslovi života, ocijenjeno je na Međunarodnoj naučnoj konferenciji o regionalnom razvoju.
Gradonačelnik Niša i predsjednik Stalne konferencije gradova i opština Zoran Perišić rekao je juče, drugog, završnog dana konferencije “Regionalni potencijali u funkciji razvoja Srbije”, da Srbija teži regionalnom razvoju i da je za to potrebno primjeniti efikasnu regionalnu ekonomsku politiku koja može da se prilagodi nepredvidivim tokovima svjetske ekonomije.
“Ta prilagodiljivost je postala činilac uspješnog razvoja nekog područja”, kazao je Perišić, dodajući da je cilj državne politike Srbije da stvori ekonomski stabilne, jake i konkurentne regione koji će uspjeti da se integrišu u globalne ekonomske tokove.
On je podsjetio da samo kroz regionalni razvoj i saradnju institucija država može da učestvuje u programima EU, i ocijenio da je dužnost države da se konsultuje sa predstavnicima opština, budući da će oko 70 odsto zakona i propisa i onog što se primjenjuje na putu ka EU biti primjenjeno na nivou opština.
“To je potencijal koji treba iskoristiti i koji bi mogao da doprinese privrednom rastu u Srbiji i ravnomjernijem regionalnom razvoju”.
Što se tiče uslova za podjednak regionalni razvoj, Perišić smatra da nije moguće, i da je teško izvodljivo da svima bude isto, kao i da ne bi trebalo po svaku cijenu praviti izjednačavanje regiona, već da svako dobije ono što je u skladu sa njegovim potencijalima i mogućnostima i što mu pripada.
On je rekao da je jug Srbije možda najgore “prošao” tokom ekonomske krize, navodeći primjer Niša koji je ostao bez 50.000 industrijskih radnika.
Prema njegovim riječima, sada je najveći poslodavac u Nišu praktično Klinički centar Srbije, i taj grad mora da radi na svom privrednom razvoju.
Direktor Nacionalne agencije za regionalni razvoj Miloš Ignjatović rekao je da Srbiju očekuje učešće u nekoliko projekata u narednoj godini i da je ta agencija osmislila program “Tim za poslovnu Srbiju”, koji će pomoći svim onim gradovima u kojima postoje preduzeća u restrukturiranju da sredstva iskoriste na pravi način, jer samo kroz razvoj malih i srednjih preduzeća možemo imati bolji regionali razvoj.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Atila Juhas kazao je da agrarna politika, politika ruralnog razvoja i zaštite životne sredine dobijaju značajnu pažnju u poslijednje vrijeme i da su ruralni razvoj i poljoprivreda bitan potencijal za regionalni razvoj.
Jedan od važnih zadataka, po njemu, predstavlja to što je Vlada Srbije usvojila Strategiju poljoprivrede i ruralnog razvoja za period od 2014. do 2024. godine, koja ima za cilj da u 2024. poljoprivreda Srbije bude sektor čiji je razvoj zasnovan na znanju, modernim tehnologijama i standardima koji važe na domaćim i zahtjevnim stranim tržistima.
Na skupu je rečeno da je Vlada još 2006. godine usvojila Strategiju regionalnog razvoja Srbije za period od 2007. do 2012. godine, a u julu 2009. godine usvojen je Zakon o regionalnom razvoju koji je naredne godine pretrpjeo manje izmjene.
One se odnose prije svega na to da je broj statističkih planskih regiona sa sedam smanjen na pet. Tanjug