NJUJORK, Samim izlaskom na internet već otkrivamo neke podatke o sebi, a svakim daljim klikom količina tih podataka raste.
Privatnost nije bitna samo na društvenim mrežama, već bi o njoj trebalo voditi računa kada god sjednete za računar.
Korisnici uglavnom ne znaju koliko izdajničkih podataka ‘pamti’ njihov internet pretraživač ili lični računar. Ali to ne znači da treba panično brisati sve podatke na računaru ili prestati koristiti internet za kupovinu ili elektronska plaćanja. Samo treba biti nešto oprezniji i upotrebiti alate koje već imate na svom računaru.
Pretraživač može da pomogne
Bez obzira koji internet pretraživač koristite za surfovanje internetom, vjerovatno ne vodite računa o tome na koji način oni osiguravaju vaše ‘internet iskustvo’. Stvaraju ‘kolačiće’ u kojima pamte vaše postavke za pojedine stranice, ali, ako im dopustite, i lozinke kako ih vi ne biste morali da ih pamtite.
Zato, ma koliko bilo prikladno da vam pretraživač pamti lozinke, to baš i nije najsigurnije.
Ostale podatke možete jednostavno ukloniti brisanjem iz istorije surfovanja. Dovoljno je ući u pretraživač i odabrati Ctrl+Shift+Del. Možete obrisati samo posljednji sat, dan ili sve.
Pametno surfovanje
Kada želite da pristupite svom e-mail ili bankovnom računu, nije loše uključiti ‘anonimno’ surfovanje.
Internet Explorer takvo surfovanje naziva InPrivate, a uključuje se desnim klikom na ikonu IE i potom odabirom. Kod Firefoxa potrebno je u meniju Datoteka odabrati Novi privatni prozor, a kod Chromea ta opcija u glavnom se zove ‘Novi inkognito prozor’.
Pogodi gdje sam
Ako želite da sakrijete svoju lokaciju, razmislite o korišćenju VPN-a ili Virtual Private Networka. Prilikom korišćenja VPN-a, vaša stvarna IP adresa ostaje skrivena, a web-stranice ‘vide’ samo adresu VPN servera. Tako na primjer možete biti u Beču, a web-stranica će misliti da ste u Barseloni, prenose agencije.