BEOGRAD, Beogradskim kafedžijama, prvi dan primjene zakona kojim je pušenje “protjerano” na ulice, nije bio dovoljan da sagledaju posljedice po prihod i promet.
Oni očekuju da će im kase ipak biti praznije i uvjereni su da zakon neće bitnije uticati na opredjeljenje ljudi da prestanu da puše.
Prema Zakonu o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, kafići, ukoliko su veći od 80 kvadratnih metara, mogu podjeliti prostor na pušački i nepušački, a ukoliko su manje površine, opredjeljuju se za pušački ili nepušački.
Pušači će tako moći da uživaju u duvanu u oko 95 odsto ugostiteljskih objekata u Beogradu, manjih od 80 kvadrata, koji su od juče isključivo pušački.
Menadžer kafića „Ok.no“ na Obilićevom vencu Ivan Bajec smatra da je još rano da se govori o bilo kakvim efektima primjene zakona, ali da će posljedice po promet svakako biti uočljive.
„Već sljedeće nedjelje ćemo biti u prilici da vidimo kakve će biti posljedice“, rekao je on i dodao da u tom kafiću postoji dio za pušače, ali i odvojeni dio za nepušače, baš kako je predviđeno Zakonom.
I radnik u kafe-poslastičarnici „Theatro“ na Trgu Republike Srđan Markuš smatra da je rano da se već sada vide posljedice primjene zakona. „Ipak, dugoročno gledano, vjerujem da će nam pasti promet, jer je mnogo pušača koji će uvek prije izabrati kafić u kome je dozvoljeno pušenje“, rekao je Markuš.
Kada je riječ raspodjeli prostora u korist pušača i nepušača, u tom kafeu najveći dio namjenjen je nepušačima, dodao je Markuš. Nepušači su smješteni u prizemlje, dok su na spratu nepušači dobili veći dio, a pušači manji, iako u njemu ima više ljudi.
Vlasnica kafea „Vruć gavran“ u prolazu Knez Mihailove ulice Katarina Pavlović opredjelila se da njen kafe bude pušački. „Lokal je manji od 80 kvadrata, ne možemo da ga podjelimo i zato smo se opredjelili da bude pušački, jer bi u suprotnom imali mnogo manje gostiju“, rekla je Pavlović.
Bojazan da kafići mogu da očekuju veliki pad prometa je osnovan, smatra ona, jer nije svejedno da li se nekome uz kafu dozvoljava pušenje.
Pavlović kaže da je pušenje stvar ličnog izbora i da onaj ko neće da sjedi okružen duvanskim dimom ne mora da uđe u lokal i podsjeća na praksu u zemljama Evropske unije, koja je pokazala da je takva, potpuna zabrana pušenja bila nedjelotvorna.
“Sada se u EU donose propisi kojima se dozvoljava pušenje po lokalima. Malo kasnimo za Evropom, ali očekujem da će, poslije nekog vremena, i ovde biti usvojene izmjene zakona“, ocjenila je Pavlović.
Radnik u restoranu „Molijer“ u Zmaj Jovinoj ulici, u kojem je takođe dozvoljeno pušenje, Sava Napić kaže da prvog dana zabrane pušenja nije primjetan pad prometa, a da su gosti koji su ulazili u taj restoran samo pitali da li u njemu smiju da puše. On je kazao da su nepušači značajno informisaniji o tome gdje je zabranjeno pušenje, za razliku od pušača.
Đilas: Veći broj kanti za opuške
Gradonačelnik Beograda Dragan Đlas kaže da će gradske vlasti nakon uvođenja zabrane pušenja razmotriti načine da se poveća broj kanti za opuške. Nakon što je uvedena zabrana pušenja u zatvorenim prostorijama, sve više Beograđana puši na trotoarima i ulicama isred ulaza u svoje firme, a kanti za odlaganje opušaka nema dovoljno. “Komunalna policija, koja će od ponedjeljka biti na ulicama Beograda, na samom početku neće kažnjavati građane koje zatekne sa cigaretom na mjestu gdje to nije dozvoljeno, već će ih upozoravati i podsjećati na novi propis”, kaže komunalna inspektorka Jelena Tomić. Beta, Tanjug