BEOGRAD, Nedavni nagovještaji da bi gasovod “Južni tok” mogao da mimoiđe Srbiju, iz političkih ili ekonomskih razloga, nemaju nikakvog osnova, rekao je stručnjak za globalna energetska pitanja kompanije “Dilojt” Branko Terzić.
Terzić je za “Glas Amerike” rekao da ruska kompanija “Gasprom” dosljedno provodi planove u vezi sa izgradnjom gasovoda “Južni tok” i da u tome ima podršku italijanske energetske firme “ENI”, a moguće i francuske kompanije “Elektrisite de Frans”, koja je zainteresovana da investira u taj projekt, što bi još više ojačalo “Južni tok”.
“Južni tok, koji gradi ruska energetska kompanija `Gasprom`, projektovan je da mimoiđe Ukrajinu i neke druge zemlje. Gasovod `Nabuko`, koji bi gradile zapadne kompanije, izbjegao bi korišćenje ruskog gasa”, naveo je Terzić.
On je dodao da “Gasprom” garantuje ono što je najvažnije – kontinuirano snabdijevanje gasom, dok “Nabuko” još nema obezbijeđeno snabdijevanje gasom, te da odluka o njegovoj izgradnji još nije donesena, niti se očekuje prije kraja ove godine.
On je podsjetio da je, osim toga, Srbija sa Bugarskom potpisala sporazum o izgradnji gasovoda koji bi povezao gasni sistem dvije zemlje, čime bi bio omogućen i protok prirodnog gasa od grčke energetske kompanije “LNG”, radi deponovanja u Srbiji.
Prema njegovim riječima, to bi doprinijelo proširenju srpskog sistema skladištenja i protoka prirodnog gasa.
“Da bi zadovoljila buduće potrebe svoje industrije, Srbija će morati da proširi kapacitet interne mreže za distribuciju gasa, što će omogućiti i izgradnja gasovoda `Južni tok`”, rekao je Terzić.
Prema dosadašnjim planovima, trasa “Južnog toka” kroz Srbiju trebalo bi da bude dugačka oko 450 kilometara, a kapacitet od 37 do 41 milijardu kubika godišnje.
Predviđeno je da gasovod ide iz ruskog grada Novorosijsk preko Crnog mora do Bugaraske odakle bi trebalo da se račva jedan krak ka Grčkoj i jugu Italije, a drugi bi išao preko Bugarske ka Srbiji, Mađarskoj i dalje ka Sloveniji i Austriji.