BANJALUKA, Prolazak jednog kraka gasovoda “Južni tok” kroz Republiku Srpsku predstavlja kapitalnu investiciju, a učešćem u ovom istorijskom projektu Srpska će obezbijediti energetsku i ekonomsku stabilnost, ali ostvariti i milionsku korist, smatraju stručnjaci.
Tačku na dosadašnje pregovore o priključivanju RS na ovaj gasovod stavili su predsjednik Srpske Milorad Dodik i predsjednik Upravnog odbora “Gasproma” Aleksej Miler. Oni su početkom sedmice u Beogradu zaključili da postoji obostrana korist od uključivanja Srpske u ovaj projekat.
Kao rezultat ovog sastanka početkom decembra u Moskvi trebalo bi da počnu pregovori u vezi sa isporukom gasa za Srpsku krakom budućeg gasovoda “Južni tok”.
Studija izvodljivosti za dionicu gasovoda koja će prolaziti kroz Srbiju, a putem koje će i RS biti priključena na njega, završena je.
Zamjenik direktora “Optima grupe” Slavko Šćepanović rekao je “Glasu Srpske” da prolazak regionalnog gasovoda “Južni tok” kroz RS donosi stabilnost u snabdijevanju gasom, ali i dobit jer, kako kaže, svaka država ima korist od tranzita gasa kroz nju.
– Puštanje u rad Banatskog Dvora u Srbiji veoma je bitno za region, jer dodatno obezbjeđuje stabilnost u snabdijevanju gasom u slučaju bilo kakvih zastoja u snabdijevanju iz Rusije – rekao je Šćepanović.
Stručnjak za naftno tržište Dušan Bogdanović smatra da je učešće Srpske u “Južnom toku” od ogromnog značaja, prvenstveno zbog energetske stabilnosti.
Osim toga, kaže Bogdanović, krak “Južnog toka” Srpskoj će donijeti i milionsku dobit.
– Od velikog značaja su tranzitne takse, kojih će RS sigurno imati više od 150 miliona maraka na godišnjem nivou. Ovo je kapitalna investicija koju treba prihvatati objeručke – smatra Bogdanović.
On je podsjetio da je gas danas ekološki najčistije gorivo, zbog čega će sigurno biti podignut nivo kvaliteta života u RS i, za sada, nizak stepen gasifikacije.
Projekat vrijedan 15,5 milijardi evra, koji predviđa izgradnju gasovoda po dnu Crnog mora, ima cilj da poveća ponudu maršruta za isporuku prirodnog gasa evropskim potrošačima.
Izgradnja gasovoda “Južni tok” trebalo bi da počne 2013. godine, a planirano je da bude završena do kraja 2015. godine.
Nosilac projekta je ruski gigant “Gasprom”, kao najveći akcionar “Južnog toka” sa udjelom od 50 procenata, dok 20 odsto učešća u gasovodu ima italijanska energetska korporacija “Eni”, a francuski “EdF” i njemačka BASF po 15 procenata.
Gasni sistem prioritet
U Nacrtu ekonomske politike RS za 2012. godinu planiran je nastavak aktivnosti ka potpunom preuzimanju direktiva EU i njihovoj primjeni u gasnom sektoru RS, kao i dalja saradnja sa Energetskom zajednicom s ciljem unapređenja uslova poslovanja i zaštite krajnjih potrošača prirodnog gasa.
– Imajući u vidu značaj razvoja gasne infrastrukture, postoji opravdana potreba za izradu studije razvoja gasnog sektora – navodi se u ovom dokumentu i dodaje da je dodijeljena koncesija za izgradnju distributivnog gasnog sistema na području Bijeljine. Glas Srpske