SEUL/VAŠINGTON/TOKIO, Južna Koreja je saopštila da će se usvajanjem vlastitog paketa za stabilizaciju domaćeg finansijskog tržišta, u vrijednosti 130 milijardi dolara, pridružiti drugim najrazvijenijim zemljama koje su već preduzele slične mjere za regulisanje globalne kreditne krize.
Navedeni paket J. Koreja će iskoristiti, kako je najavio ministar finanisja te zemlje, Kang Man-su, da bi garantovala spoljne dugove svojih kompanija i omogućila dokapitalizaciju ugroženih firmi.
Kang je rekao da je “vlada odlučila da se pridruži globalnim, zajedničkim, naporima u cilju stabilizacije finansijskih tržišta” i zbog toga će usvojiti sve neophodne odluke da se ti ciljevi ostvare.
Prije J. Koreje i Ujedinjeni Arapski Emirati su, kako prenosi agencija Rojters, odlučili da u fond za stabilizaciju finansijskog tržišta ulože oko 19 milijardi dolara.
Slično su u proteklih desetak dana postupile i mnoge druge zemlje širom sveta, sljedeći primjer grupe osam najrazvijenijih država (SAD, Japan, Njemačka, Rusija, Velika Britanija, Kanada, Francuska i Italija) – G8 – koje su do sada za smirivanje globalne finansijske krize utrošile više hiljada milijardi dolara.
Rojteres podsjeća da je tokom razgovora predsjednika SAD, Francuske, Džordža Buša i Nikole Sarkozija, kao i šefa Evropske komisije, Žoze Manuela Baroza, u Kemp Dejvidu, postignut dogovor da se održi serija samita G8 na kojima bi se utvrdila nova pravila igre u međunarodnim finansijama.
Buš je neposredno uoči razgovora sa Sarkozijem i Barozom ukazao na potrebu da se “združenim snagama” radi na traženju izlaza iz najveće finansijske krize od vremena Velike ekonomske depresije, početkom tridesetih godina minulog veka.
Sarkozi i Barozo su ukazali da je svijet sada sazreo za “novi finansijski poredak”, a ideju o samitu lidera G8, kome bi prisustvovali i čelni poltičari iz zemaja sa brzo rastućim ekonomijama, podržao je i generalni sekretar UN Ban Ki-mun.
Japanski premijer Taro Aso je, kako je potvrđeno u Tokiju, takođe spreman da pruži vlastiti doprinos za uspješan ishod skupova vodećih svjetskih političara, od kojih bi prvi trebalo da se održi u SAD, vjerovatno u toku narednog mjeseca i nakon američkih predsjedničkih izbora, prenosi agencija Kjodo.
Aso, čija zemlja je sada predsjedavajući G8, smatra da je prijedlog o održavanju samita čelnih svjetskih političara, radi razmatranja tekuće finansijske krize “dobra ideja”.
Ministar finansija Japana, Šioći Nakagava je ukazao da bi na skorašnjem samitu svjetskih lidera trebalo usvojiti “jak akcioni plan”, čijom kasnijom operacionalizacijom bi se stekli uslovi za rješavanje globalne finansijske krize.