BRISEL, Evropska unija zalaže se za osnivanje posebnog tijela za nadzor bonitetskih agencija, a luksemburški premijer Žan-Klod Junker otišao je čak i korak dalje te zahtijeva stvaranje vlastite, evropske kreditne agencije koja bi bila pod nadzorom Evropske centralne banke (ECB).
Nakon svih turbulencija na finansijskim tržištima sve je više kritika na račun agencija za kreditni rejting koje procjenjuju kreditni bonitet banaka, kompanija, pa čak i država. Zbog toga Evropska komisija traži njihov nadzor.
Trostruko A najbolja je ocjena za kreditni bonitet koju mogu dobiti banke ili države i koju dijele rejting agencije. Ocjene za Grčku i Španiju su se pogoršale, a zbog smanjenja ocjene kreditnog boniteta za Grčku, a nakon toga i za Španiju, kriza dugova u ove dvije zemlje postala je još dramatičnija. Od ocjene B+ nadalje državne obveznice su bez vrijednosti. U procjenama kreditnog boniteta vodeću riječ imaju rejting agencije u SAD i Velikoj Britaniji, prije svega “Standard & Poors”, “Fitch” i “Moodys”.
Pitanje je ko kontroliše agencije čije je sjedište u SAD i Velikoj Britaniji, odnosno izvan evrozone. U Evropi tu zadaću manje-više bez velikog uspjeha obavljaju nacionalni finansijski nadzorni organi. To sada Evropska komisija želi da promijeni. Prema prijedlozima Mihaela Barnijea, komesara za unutrašnje tržište i usluge, ubuduće će novo evropsko tijelo za nadzor berzi kontrolisati kreditne agencije kojima očito do sada nacionalne ustanove nisu mogle stati na kraj. Evropsko kontrolno tijelo ubuduće će biti ovlašteno za pokretanje istrage ukoliko agencije donesu upitnu procjenu. Biće moguće zatražiti dokumente, saslušati osumnjičene i odrediti kazne, prenose agencije.
Luksemburški premijer Žan-Klod Junker zahtijeva čak stvaranje vlastite, evropske kreditne agencije koja bi bila pod nadzorom ECB. Najveći problem kod svih prijedloga je taj što su agencije dale sporne procjene, ali su ipak djelovale nezavisno od političkog pritiska. U tome je bila i njihova snaga.
Agencija koja bi zavisila od dobre volje finansijski poljuljanih vlada zemalja članica EU imala bi vrlo malu vjerodostojnost na tržištima. Zbog toga je Evropska komisija u svojim prijedlozima naglasila da traži veliku transparentnost kod regulisanja finansijskih tržišta. Između ostalih spominje se i sjedište za novo evropsko tijelo za nadgledanje finansijskih tržišta (ESM).
Komesar Barnije, kao pravi francuski patriota, zalaže se za Pariz. Međutim, ostaje otvoreno i pitanje hoće li njegove planove prihvatiti i Savjet ministara finansija – i to uprkos svim isticanjima na brojnim samitima kako su neophodni bolji nadzor i regulisanje finansijskih tržišta.
Direktor “Moody'sa”: Rejting je alat, ne preporuka
Netačni rejtinzi hartija od vrijednosti, koji su proglašeni epicentrom finansijske krize, predstavljaju veliko razočaranje, ističe izvršni direktor agencije za rejtinge “Moody's” Rejmond Mekdanijel.
On upozorava ulagače da se pri donošenju odluke o prodaji, odnosno kupovini hartija ne oslanjaju previše na rejtinge. Upozorio je ulagače da bi rejtinzi trebalo da im služe kao alat, a ne kao preporuka za djelovanje.
Mekdanijel je zajedno s ulagačem Vorenom Bafetom svjedočio pred Istražnom komisijom za finansijsku krizu (FCIC), čiji su članovi zastupnici Demokratske i Republikanske stranke u Kongresu, a zadatak joj je da istraži niz pitanja u vezi s finansijskom krizom.
Bafet, koji je pozvan da svjedoči jer je njegov “Berkshire Hathaway” najveći “Moody'sov” akcionar, stao u odbranu agencije koju mnogi optužuju da je obmanjivala ulagače netačnim rejtinzima hartija od vrijednosti, što je produbilo finansijsku krizu. On je izjavio da ta agencija nije namjerno davala pogrešne rejtinge, već, kao i mnoge druge kompanije, nije predvidjela izbijanje krize na američkom tržištu drugorazrednih hipotekarnih kredita.