BRISEL, Nakon što je u medijima objavljeno da je Luksemburg sa velikim konzorcijumima sklopio tajne dogovore radi smanjenja poreskih troškova, sve je veći pritisak na predsjednika Evropske komisije Žan Klod Junkera da objasni svoju ulogu u tim poslovima.
Poslanici Evropskog parlamenta iz redova Socijalista, Zelenih i Liberala zahtjevaju da Junker, koji je 19 godina bio premijer Luksemburga, objasni svoje učešće u poreskoj politici te zemlje.
Oni napominju da je tom politikom omogućeno da stotine firmi poput “Ikee”, “Pepsija”, ili “Dojče banke” plaćaju manje od jedan odsto poreza na prihod ostvaren u drugim zemljama EU.
Liberali su otišli i korak dalje pozivajući na uspostavljanje privremenog istražnog komiteta u Evropskom parlamentu, koji bi bio zadužen za istragu.
Koalicija nevladinih organizacija “Evropska mreža za dugovanja i razvoj” /Eurodad/ objavila je izvještaj u kojem se vidi da su poreske prakse u 15 zemalja članica EU, uključujući Luksemburg, omogućile da korporacije i pojedinici izbjegavaju porez.
Osim Luksemburga, Holandije i Irske, koje su već pod kontrolom Evropske komisije zbog poreskih dogovora, pominje se još nekoliko zemalja.
Španija, Britanija i Švedska su u vrhu liste po pitanju smanjenja poreza kompanijama koje su ostvarivale dobit u zemljama u razvoju, što znači da su te zemlje ostajale bez milijardi sredstava u porezu.
Francuska i Britanija su zemlje sa najvećim brojem poreskih dogovora sa zemljama u razvoju – 72 i 66.
U izvještaju su negativnu ocjenu, zbog nedostatka transparentnosti, dobile Njemačka, Luksemburg, Španija i Švedska.
Ovim zemljama nedostaje transparentnost o vlasništvu kompanije na nacionalnom nivou ili se navodi da pružaju otpor inicijativi pokrenutoj širom EU za transparentnost o vlasništvu kompanije.
Evropski komesar za konkurentnost Margrete Vestafer rekla je u Ekonomskom komitetu Evropskog parlamenta da je veoma važno riješiti stare slučajeve povezane sa poreskim dogovorima u Luksemburgu, Holandiji i Irskoj, prije nego što se krene sa novim istragama.