HELSINKI, Planirana izgradnja podvodnog gasovoda u Baltičkom moru – “Sjeverni tok” – koji bi povezao Rusiju i Njemačku, ne predstavlja pretnju za bezbjednost u regionu, izjavio je u četvrtak u Helsinkiju njemački ministar odbrane Franc Jozef Jung.
On je rekao, tokom razgovora sa finskim kolegom Jirijem Hakamiesom, da projekat izgradnje 1.200 kilometara dugog gasovoda treba proučiti iz ekološke i ekonomske, a ne bezbjedonosne perspektive, prenosi agencija DPA.
Prema informacijama kompanije koja rukovodi projektom izgradnje gasovoda “Sjeverni tok” relizacija tog objekta, uključujući kopneni i podvodni dio i dva posebna ogranka, koštaće 12 milijardi evra.
U projektu “Sjeverni tok” sa 51 odsto učestvuje ruski “Gasrpom”, dok po 20 odsto udjela imaju njemačke kompanije E.ON i BASF. Još devet odsto pripada holandskoj firmi “Gasunie”.
U planu je da gasovod “Sjeverni tok”, na čijoj realizaciji radi istoimeni konzorcijum, poveže ruski grad Viborg sa njemačkim Grajfsvaldom.
Rukovodstvo konzorcijuma je ranije saopštilo da isključuje mogućnost premještanja trase cjevovoda i izgradnje gasovoda na kopnu.
U susednoj Švedskoj su projekat kritikovali neki političari, ističući opasnost po životnu sredinu, a prije svega opasnost od hemijskog oružja ispuštenog u more nakon Drugog svjetskog rata. Drugi kritičari su isticali da je zvanična Moskva ponekad koristila energetiku kao sredstvo sticanja političke moći, navodeći primjer spora sa Ukrajinom.